Zakładanie ogrodu

ogrod japonski

Projektowanie ogrodu może być bardzo trudnym i czasochłonnym zadaniem, szczególnie dla osoby, która nie ma w tym zakresie doświadczenia. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, zakładania ogrodu najlepiej zacząć od stworzenia projektu, szkicu na kartce papieru, uwzględniając w nim kwiaty, krzewy, drzewa, grządki z warzywami ścieżki i budynki.

By ogród stanowił harmonijną całość, należy wybrać styl jego aranżacji. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się ogrody jak z katalogów firm wysyłkowych. Równo przycięty trawnik, kwiaty, skalniak i oczko wodne. Jest to rozwiązanie eleganckie i estetyczne, ale stało się już monotonne. Rośliny dają nam bardzo dużo możliwości kreatywnego zagospodarowania przestrzeni wokół domu, dzięki czemu z pewnością wyróżnimy się na tle sąsiadów.

Pierwszym stylem, z powodzeniem stosowanym przez mieszkających na obrzeżach miast to ogród wiejski. Jest on bardzo malowniczy i harmonijnie współgra z otoczeniem. Zazwyczaj stosuje się w nim rośliny mało wyszukane, „swojskie”, kojarzące się z dawnymi czasami. Ich plus to zazwyczaj niższa cenna i szeroka dostępność. W wiejskim ogrodzie możemy pozwolić sobie na kontrastowe łączenie barw i pewien nieład w umieszczaniu roślin – mogą tworzyć kolorowy, nieuporządkowany gąszcz. Nie obejdzie się również bez ciężkich donic ustawionych na gankach i parapetach. W tego typu ogrodzie na pewno znajdzie się miejsce na grządki z warzywami i drzewka owocowe. Możemy zdecydować się również na posadzenie aromatycznych ziół, które przede wszystkim przydadzą się w kuchni. Niektóre z nich, np. złotolistna melisa mają też właściwości dekoracyjne. Urządzając ogród w stylu wiejskim należy pamiętać, że głównym celem nam przyświecającym jest stworzenie przestrzeni spokojnej, gdzie można się cieszyć prostotą życia na łonie przyrody.

Kolejnym stylem, który możemy zastosować to styl angielski. Stał się popularny na początku XVIII wieku, jako odpowiedź na sztuczność i rygor ogrodów barokowych. Sam nawiązuje do naturalnych krajobrazów. Nie może zabraknąć w nim więc krętych ścieżek, postarzałych rzeźb, a nawet ruin. Dobrze w styl ten wpasują się duże ilości krzewów i niskich drzew. Kwiaty mogą być różnych gatunków, ale najlepiej o podobnej barwie. Klasyczną rośliną, która dobrze sprawdzi się w tego typu przestrzeni jest róża. Pasować będę też wszelkiego rodzaju pnącza, np. bluszcz. Całość powinna tworzyć atmosferę tajemniczości i oddziaływać na nasze zmysły. Piękne kwiaty będą cieszyć nasze oko, unoszący się zapach –  węch, a świergot ptaków pośród drzew – słuch. Takie ogród to doskonałe miejsce do relaksu.

ogrod japonski

Propozycją dla osób odważnych, które chcą, aby ich dom otaczała naprawdę niebanalna przestrzeń jest styl japoński. Jego podstawową zaletą jest to, że nawet na niewielkiej powierzchni można stworzyć oryginalną kompozycję. Ogrody mające swoje korzenie na Dalekim Wschodzie cechuje głównie asymetria – wszystkie elementy muszą być nieparzyste. Nie może w nim zabraknąć również wody, która wnosi życie oraz skał – symbolu stałości. Niezbędne przy projektowaniu ogrodu w tym stylu okazują się być kamienne latarnie oraz ścieżki ułożone z płaskich, pojedynczych kamieni. Jeśli chodzi o roślinność dominują w nim rośliny zielone, a kolorowe kwiaty są jedynie akcentem. Choć w ogrodzie japońskim wszystko ma wyglądać jak stworzone przez naturę, opieka nad nim jest bardzo trudna i czasochłonna. W polskich warunkach klimatycznych już sam dobór roślin może okazać się problemem. Jeśli jednak pokonamy wszystkie przeciwności, będziemy mogli cieszyć się własnym kawałkiem Japonii za oknem.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP