Jak zaaranżować przydomowy ogród?

Przydomowy ogród

Przydomowy ogród może sprawić wiele przyjemności, zarówno na etapie projektowania, tworzenia, jak i jego użytkowania. Jest to miejsce dla każdego bardzo wyjątkowe, tworzy ono pewnego rodzaju azyl, w którym można odetchnąć świeżym powietrzem i spędzić czas z bliskimi. Od czego więc zacząć jego aranżację?

Ogród w stylu angielskimW celu uniknięcia najczęściej popełnianych błędów przez właścicieli posesji, należy zacząć od wyszukania stylu, w jakim ma być urządzany ogród. Należy także zadać sobie pytanie, czy będzie się miało czas i chęci na częstą pielęgnację roślin. Istnieje bowiem kilka stylów, którego wytycznymi można się kierować. Ogród w stylu angielskim jest nastrojowy i romantyczny. Dużą dbałością o szczegóły, starannością i elegancją charakteryzuje się styl japoński. Wiejski ogród jest za to mało angażujący i bardziej swojski – nie znaczy to jednak, że może panować w nim pełna dowolność. Nowoczesne ogrody z kolei cechują się pewnym minimalizmem, łączącym w sobie elegancję i powściągliwość.

Nie trzeba jednak wybierać jednego konkretnego stylu. Jeśli tylko ma się ochotę można stworzyć piękny ogród czerpiąc inspirację z połączenia wszystkich czterech konwencji. Ważne jest, aby ogród komponował się z otoczeniem, warto także zwrócić uwagę na to, jaką ma on pełnić funkcję – ozdobną, miejsca wypoczynku i relaksu, czy też stanie się on kącikiem gier i zabaw rodzinnych.

Altanka ogrodowaWażnym krokiem w trakcie tworzenia ogrodu marzeń jest stworzenie planu architektonicznego. Pomoże on w aranżacji miejsc, w których mają być zasadzone rośliny. Dzięki niemu łatwiej będzie rozmieścić architekturę na działce, w tym na przykład miejsce na oczko wodne, altankę, czy też schodki oraz ścieżki. Dzięki takiemu szkicowi łatwiej będzie przystąpić do pracy.

Czym więc kierować się przy doborze ogrodowych roślin? Po pierwsze stylem ogrodu. Jeśli jednak nie zdecydowano się na żaden konkretny, istnieje tutaj całkowita dowolność w tworzeniu kwiatowej kompozycji. Przed wyprawą do sklepu należy sprawdzić warunki glebowe na działce – wilgotność gleby, jej kwasowość oraz to, jakie w ogrodzie panuje nasłonecznienie. Przed zakupem roślin należy zwrócić także uwagę na to, jakie maksymalne rozmiary może osiągnąć wybrana roślina. Pozwoli to na posadzenie krzewów w odpowiedniej od siebie odległości oraz w odpowiednim miejscu. Równie ważna jest staranność, z jaką będzie się wybierać kolorowe krzewy. Zbyt duże nagromadzenie barwnych kompozycji sprawi, że ogród utraci kolorystyczną spójność.

Ogród w stylu japońskimWybór roślinności ogrodowej nie jest wyborem łatwym. Współczesny rynek jest bardzo obfity w różnego rodzaju rośliny i krzewy ozdobne. Najlepszym rozwiązaniem jest posadzenie ozdobnych roślin wieloletnich. Krzewy iglaste można zastąpić roślinami typu laurowiśni wschodniej, bukszpanem, bądź różanecznikiem. Najważniejszą zaletą tych roślin jest to, że są one zielone przez cały rok. Najlepszym okresem na sadzenie tych odmian to wiosna.

Są też takie, które będą pięknie wyglądać już wczesną wiosną. Cyklamen dyskowy, śnieżyczki, krokusy, a także wrzosiec i ciemiernik. Większość z nich sadzimy w okresie jesiennym, natomiast ciemiernik jest tutaj wyjątkiem i należy zasiewać go wiosną. Istnieją również rośliny takie jak cis, ostrokrzew czy azalia. To właśnie te odmiany będą stwarzały w przydomowym ogrodzie pełną harmonię.

W zależności od tego, jakie rośliny posadzimy, czas po jakim będziemy mogli je podziwiać, jest bardzo zróżnicowany. Do roślin szybko rosnących należą przede wszystkim drzewa iglaste typu jodła kalifornijska, świerk serbski i modrzew europejski. Wśród drzew liściastych wyróżnić można dąb czerwony oraz brzozę. Róże, słoneczniki, dalie oraz wszelkiego rodzaju inne byliny również należą do gatunków szybko rosnących.

Aranżacja ogroduJeśli nie ma się czasu na ciągłą pielęgnację ogrodowych roślin, na rynku można znaleźć wiele odmian, które są dużo łatwiejszymi w opiece. Zaliczają się do nich między innymi miniaturowe róże, odmiany tawuły oraz sosny hakowate.

Przydomowy ogród powinien odzwierciedlać pasję, upodobania oraz duszę właściciela. Trzeba pamiętać, że wymaga on także pielęgnacji. Znalezienie złotego środka pomiędzy tymi czynnikami pozwoli zaaranżować ogród marzeń, w którym spędzanie czasu będzie czystą przyjemnością.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP