Jak wyhodować leśne grzyby w ogrodzie?

grzyby w ogrodzie

Zamiast wyprawy do lasu, zbieranie grzybów we własnym ogrodzie? Tak, to możliwe. Coraz bardziej na popularności zyskują amatorskie uprawy tych leśnych przysmaków. Nie trzeba już nadaremnie szukać ich w lesie, wystarczy wyjść na działkę – zawsze będą pod ręką. A zaoszczędzony na poszukiwaniach czas można przeznaczyć na przygotowywanie z nich potraw. Od czego zatem należy rozpocząć hodowlę grzybów w ogrodzie?

Przede wszystkim konieczna jest obecność korzeni przynajmniej jednego gatunku z następujących drzew: dębu, buku sosny, świerku lub brzozy. Stanowią one niezbędny element potrzebny do stworzenia sprzyjających warunków hodowli grzybów. Jak wiadomo, będą one żyć w symbiozie – związek ten nazywany jest terminem mikoryza. Kolejnym krokiem jest zakup w specjalistycznym sklepie grzybni leśnych grzybów jadalnych i jej aplikacja w podłoże, wokół którego znajdują się pnie. Można także wysiać zarodniki lub rozrzucić zebrane w lesie grzyby – istnieje prawdopodobieństwo, że grzybnia osadzi się w glebie.

grzybyNa efekty trzeba poczekać rok, czasami nawet trochę dłużej. Niestety, nie można mieć całkowitej pewności, że grzyby rzeczywiście wyrosną. Zapewnienie odpowiednich warunków, zbliżonych do tych, które mają w lesie, również ma istotny wpływ w trakcie ich rozwoju. Podczas oczekiwania na owocniki zakazane jest stosowanie wszelkiego typu oprysków oraz nawozów. Nie wolno też usuwać liści spadających z drzew, gdyż proces ich rozkładania sprawi, że podłoże stanie się nieco bardziej próchnicze, co ma olbrzymie znaczenie podczas hodowli.

To, jakie grzyby wyrosną na działce, jest zależne od drzew znajdujących się w pobliżu. Maślaki najbardziej preferują towarzystwo modrzewi oraz sosen. Z kolei nieopodal brzozy można wyhodować koźlarza babkę. Borowika szlachetnego najczęściej można spotkać przy sośnie. Niestety ciężko go uprawiać w ogrodzie, gdyż często rośnie wraz z muchomorami, a do wzrostu potrzebuje specjalnych bakterii, które jest w stanie zapewnić tylko leśna gleba.

grzyby w ogrodzieWłaściciele ogrodów, w których pojawiły się długo wyczekiwane grzyby, podczas ich zbiorów powinni zachować ostrożność, gdyż mogą także pojawiać się gatunki trujące. Natomiast te jadalne można spożyć tuż po zebraniu lub zasuszyć i używać jako dodatek do zup lub sosów.

Uprawa grzybów w przydomowych ogrodach nadaje mu leśny klimat. Dodatkowo pozytywnie wpływa na kondycję drzew i sprawia, że są one bardziej odporne na choroby i ataki szkodników. Największym jednak atutem przemawiającym za ich obecnością na działce są, bez wątpienia, ich walory smakowe. Mimo, że aplikacja grzybni nie daje gwarancji pojawienia się grzybów w ogrodzie, to jednak warto podjąć to wyzwanie i czekać na smakowite efekty.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP