Uprawa wrzosów w ogrodzie

Zbliżająca się jesień zmienia nastawienie do życia, samopoczucie, a także zakres ogrodowych obowiązków. Powoli zmienia się również krajobraz, obrastając w zupełnie inną roślinność niż w trakcie upalnych, letnich dni. Niewątpliwym symbolem przełomu lata i jesieni są wrzosy. Pięknie mienią się one kolorem, zwłaszcza gdy rosną w większych grupach. Wrzosowiska dodają aury romantyczności i tajemniczości. Mogą być więc wyjątkową ozdobą przydomowego ogrodu i cieszyć właścicieli niewątpliwym urokiem.

By cieszyć się kwitnącymi na przełomie lata i jesieni kwiatami, warto je zasadzić już wiosną. Do uprawy wrzosów potrzebna jest odpowiednia gleba. Cenią sobie one ubogie w substancje odżywcze podłoże, ważne jest, by gleba była o odczynie kwaśnym (by zapewnić odpowiednią kwasowość, można dodać torf). Najlepiej posadzić kwiaty w nieregularnym kształcie o łagodnie pofalowanych brzegach. Warto wybrać nasłonecznione, mało wietrzne miejsce, ponieważ wrzosy płytko się ukorzeniają. Nie należy ich sadzić zbyt gęsto, dobrze zachować odstęp około 15 cm. Po posadzeniu warto wrzosy obsypać mieloną korą, co pomoże im zachować wilgotność i odpowiednią temperaturę.

Wrzsowisko w ogrodzieWrzosy mogą cieszyć właścicieli ogrodu powabem swoich kwiatów nawet przez kilka lat. Aby jednak nie traciły one na wartości, należy je w ciągu roku odpowiednio pielęgnować. Wiosną wrzosy trzeba przycinać tuż pod zasuszonym kwiatostanem. Dzięki temu zabiegowi, nowe gałązki szybciej odrosną, a roślina będzie cieszyć się pełnią życia. Do wrzosów można stosować nawozy, najlepiej jednak wybrać takie o spowolnionym działaniu, by nie dopuścić do nadmiernego przesolenia gleby. Poza tym, wystarczy już tylko usuwać ewentualne chwasty oraz podlewać wrzosowisko w razie długotrwałej suszy. Niektórzy zalecają też przykrywanie wrzosów na zimę, by uchronić je przed skutkami niskiej temperatury.

Wrzosy nie są roślinami wymagającymi i mogą być uprawiane nawet przez ogrodników bez większego doświadczenia. Pomimo tego mają w wielu kulturach znaczenie niemalże magiczne. Najlepszym tego przykładem są Wyspy Brytyjskie, gdyż w kulturze jej mieszkańców wrzosy zakwitły chyba najpiękniej. Szkoci uważają, że czerwony kolor tej rośliny pochodzi od krwi przelanej w walkach między klanami. Nosili więc przy sobie wrzosy w postaci amuletu chroniącego ich przed przemocą i przynoszącego szczęście. Podania irlandzkie mówią, że dzięki tym kwiatom da się wywołać dusze zmarłych. W kulturze szkockiej, okrążanie pola z podpaloną pochodnią z wrzosu miało przynosić lepsze plony.

Dla każdego jednak kwiaty wrzosu mogą cechować się innym, indywidualnym charakterem magii. Dla jednych może przywoływać czułe wspomnienia, dla innych być zbawiennym pocieszeniem na dzień szarugi za oknem. Kwiaty mają działanie uspokajające i relaksujące, warto więc otaczać się nimi o każdej porze roku i pielęgnować je tak, by dobrze nam służyły. Krzewy wrzosu na pewno z przyjemnością odwdzięczą się pięknymi kielichami kwiatów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP