Pierwsze oznaki wiosny w ogrodzie

Wiosna to jedna z czterech podstawowych pór roku, a za jej początek uważa się równonoc wiosenną, która przypada najczęściej 21 marca. Zanim na dobre zagości ona w przyrodzie, mówi się o tzw. przedwiośniu, rozpoczynającym się czasem w lutym, a czasem dopiero w połowie marca – wszystko zależy od temperatury powietrza.

ForsycjaPrzedwiośnie poznać można dzięki dłuższym i cieplejszym dniom. Ludzie zmęczeni zimą, jej chłodem i ponurością z utęsknieniem wypatrują pierwszych oznak wiosny w naturze. Wiosna może zagościć wcześniej również w domowych ogrodach, jeżeli zadba się o to, by w odpowiednim czasie zasadzić kwitnące w przedwiośniu rośliny.

Najwcześniej z zimowego snu budzą się oczary, które mogą zakwitać już w styczniu. Krzew ten jest odporny na ujemne temperatury – w czasie mrozu płatki chowają się do środka, aby przy cieplejszej pogodzie ponownie się rozwinąć. Innymi krzewami, które również rozwiną się w chłodniejszej temperaturze są forsycje, wawrzynki wilczełyko, derenie jadalne i wrzośce. Dobrze zasadzić je bliżej domu, aby móc je podziwiać w czasie, gdy warunki na zewnątrz nie zachęcają do spędzania go na świeżym powietrzu.

Wiosenny ogródW ogrodzie warto także posadzić jesienią rośliny cebulowe, które wiosną wyłaniają się spośród innych roślin rabatowych jako pierwsze, ciesząc oko wszystkich ogrodników. Są one łatwe w hodowli i pielęgnacji, ponadto przyjmują się praktycznie we wszystkich rodzajach gleb ogrodowych. Dla wielu ludzi pierwszą oznaką zbliżającej się cieplejszej pory roku jest śnieżyczka przebiśnieg. Te białe kwiatki kwitną już w lutym, przebijając się nawet przez warstwy zalegającego śniegu, stąd też ich nazwa. Wczesną wiosną w ogrodzie zakwitną także hiacynty, krokusy, żonkile, tulipany, szafirki czy zawilce sprawiając, że ogród zacznie nabierać barw.

Wiosna to dla wielu ludzi najpiękniejsza pora roku. Budząca się do życia roślinność dodaje energii. Dla jednych to zapowiedź długich spacerów, dla innych wycieczek za miasto i spędzenia czasu na łonie natury. Początek tej pory roku to także pracowity okres dla ogrodników. Należy zadbać o rośliny, aby mogły rozkwitnąć. W lutym można skrócić pędy krzewów i drzew oraz usunąć najstarsze, zgrubiałe gałęzie drzew i krzewów. Do tego zadania warto zaopatrzyć się w dobrą pilarkę spalinową czy też elektryczną lub nożyce, które ułatwią przycinanie roślin.

Wiosenne prace ogrodoweMarzec i kwiecień z kolei, kiedy ziemia rozmarznie, stanowią idealne miesiące na sadzenie drzew i krzewów oraz siew roślin jednorocznych, czyli takich, które przetrwają ewentualne przymrozki. Przed przystąpieniem do siewu należy pamiętać, aby oczyścić ziemię, wygrabić rabaty i trawnik, spulchnić oraz nawozić glebę.

Pierwsze oznaki wiosny w ogrodzie to zielone pąki na drzewach i coraz większa ilość różnorodnych barw. Z zimowego snu budzą się owady i zwierzęta, a na wierzbie iwa pojawiają się tzw. białe kotki. Dzień staje się coraz cieplejszy i dłuższy zachęcając do spędzenia czasu z bliskimi w pięknych przydomowych ogródkach.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP