Ogród latem – jak o niego zadbać?

ogrod-latem

Piękny ogród to wspaniałe miejsce do letniego wypoczynku w hamaku z dobrą książką i schłodzonym napojem. Aby móc cieszyć się takim sielankowym terenem, trzeba pamiętać, że ogród musi być pielęgnowany także w czasie wakacyjnych upałów. Bardzo ważne jest, aby podejść do tego umiejętnie i rozważnie. Jakie kroki podjąć podczas pielęgnacji ogrodu w czasie lata? Na to i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!  

Po pierwsze – koszenie

ogrod-latemMimo że w słońcu trawa rośnie zdecydowanie wolniej, to i tak trzeba pamiętać o jej regularnym koszeniu, które zabezpiecza przed wysychaniem i powstawaniem pustych miejsc na trawniku. Latem trzeba kosić na krótko, żeby źdźbła nie zakwitały i nie spowalniały wzrostu trawnika Istotna jest odpowiednia kosiarka – nie wolno kosić tępymi ostrzami, ponieważ powoduje to zniszczenie roślin. 

Po drugie – nawożenie

Rośliny potrzebują dostarczania składników mineralnych takich jak: azot, który zwiększa plony, a jego niedobór powoduje wysuszenie, a także fosfor pomagający powstawać kłosom i nasionom – jego niedobór spowalnia wzrost. Ważny jest również magnez, który odpowiada za fotosyntezę, a kiedy jest go zbyt mało, można zaobserwować żółknięcie roślin. Nie bez znaczenia jest też poziom potasu – zwiększa on bowiem odporność na czynniki z zewnątrz, a jego niedobór można zaobserwować w postaci żółtych przebarwień występujących na liściach. Do nawożenia idealnie nadają się płynne nawozy. Informacje co do ilości i częstości nawożenia tymi specyfikami podane są na opakowaniu. 

Po trzecie – usuwanie chwastów

ogrod-latemIstnieją dwa sposoby usuwania chwastów. Pierwszy – mechaniczny – jest określany jako metoda doraźna, działająca tylko przez chwilę. Znacznie skuteczniejsze są herbicydy – pestycydy zwalczające komórki chwastów. Trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego środka dostosowanego do naszego ogrodu. Warto w tym celu zwrócić uwagę na: zasięg, aby pokrył jak największą ilość chwastów, konsystencję – forma płynna do rozcieńczania jest najwydajniejsza, a także na okres stosowania – najlepszy środek to taki, który można stosować cały rok. 

I na koniec – umiejętne podlewanie

W trakcie upałów ogród trzeba podlewać codziennie, a czasami nawet częściej, pamiętając, aby robić to tylko rano i wieczorem. Nigdy w pełnym słońcu – woda szybko paruje i nie spełnia wtedy swojej roli w nawadnianiu gleby. Należy podlewać bezpośrednio glebę, ponieważ spryskanie liści i płatków roślin może spowodować ich spalenie przez promienie słoneczne. I najważniejsze – oszczędność wody! Dobrym rozwiązaniem jest zbieranie deszczówki. Zawiera ona pierwiastki i składniki mineralne odpowiednie dla roślin. 

Dbanie o ogród nie tylko latem, ale również przez cały rok wymaga systematyczności i wielu godzin pracy. Jednak piękne miejsce do wypoczynku i schowania się przed słońcem jest warte całego poświęcenia. Nie tylko będzie wspaniałą wizytówką domu, ale również miejscem, gdzie można zorganizować letnie spotkanie z rodziną i przyjaciółmi przy aromatycznym grillu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP