Iglaki – jak je sadzić i pielęgnować?

Na myśl o nadchodzącej wiośnie wielu ogrodników-amatorów pragnie upiększyć swój ogród. Warto wzbogacić go o drzewa i krzewy iglaste, które będą piękną ozdobą zarówno ogrodów, jak i balkonów. Duży wybór gatunków, jak i łatwość w pielęgnacji, są kolejnymi zaletami tych roślin, zaraz po ich uniwersalnym wyglądzie.

Ogród z iglakamiPrzy zakupie iglaków należy pamiętać, aby przyjrzeć się czy sadzonka nie jest przesuszona ani zaatakowana przez szkodniki. Istotne jest także, by wybrać drzewko z bryłą ziemi, łatwiej będzie wówczas je posadzić. Kolejnym etapem po dokonaniu zakupu jest wybór miejsca na zasadzenie. Przede wszystkim ważne jest nasłonecznienie miejsca, w którym będzie rósł iglak. Większość iglaków preferuje półcień i cień – w takich warunkach ich wzrost osiąga optymalny poziom. Podczas zakupu warto także zapytać o preferencje danego gatunku, ponieważ niektóre odmiany lubią bardziej nasłonecznione miejsca, na przykład sosny i jałowce.

Gleba w miejscu sadzenia powinna być wilgotna, a dół na korzenie dwa razy od nich większy, z uwzględnieniem bryły ziemi. Przy sadzeniu kilku drzewek, odległość między nimi nie powinna być zbyt mała – trzeba pamiętać o tym, że drzewka będą się rozrastać. Na sam koniec można ziemię okryć ściółką. Popularna kora zmniejszy rozwój chwastów i ograniczy wysuszanie gleby.

Następną istotną rzeczą przy pielęgnacji iglaków jest ich nawadnianie. Najbardziej odpowiednim czasem na podlewanie iglaków jest ranek i wieczór, gdyż nie ma wówczas ostrego słońca, które mogłoby zbyt szybko wysuszyć ziemię. Należy także uważać, by nie nawadniać iglaków zbyt intensywnie, gdyż może to prowadzić do ich gnicia.

Tuje w ogrodziePielęgnacja iglaków dotyczy także ich nawożenia, które powinno odbywać się w okresie od kwietnia do listopada, gdyż po tym czasie rośliny iglaste przygotowują się do zimy. W przypadku iglaków warto stosować zarówno nawozy organiczne, jak i mineralne. Pierwsze z wymienionych to przede wszystkim kompostownik, który stosuje się od kwietnia do lipca. Mineralne z kolei, zawierające w swoim składzie azot, aplikuje się od sierpnia do listopada.

Kolejny krok związany z opieką nad iglakami to ich przycinanie, które nie jest jednak obowiązkową czynnością w przypadku tego typu roślin. Najlepiej do przycinania przystąpić po zimie – wtedy to powinno się usunąć uszkodzone, zaschnięte i przemarznięte pędy. Taki zabieg warto zastosować także w przypadku, gdy drzewko lub krzew za bardzo się rozrosło. Można także przystrzyc drzewko w celu osiągnięcia fantazyjnego kształtu. Najpopularniejszymi są kule, stożki oraz spiralki.

Przycinanie iglakówNa koniec sezonu należy przystąpić do konserwacji drzewek i krzewów przed zimą. Przed tym okresem powinno się dobrze nawodnić iglaka. Podczas słonecznych dni woda intensywnie odparowuje, natomiast zmarznięta ziemia uniemożliwia roślinie pobranie wody. To właśnie uschnięcie jest najczęstszą przyczyną zmarnowania rośliny. Drzewko ponadto powinno zostać osłonięte na przykład agrowłókniną, która będzie je chronić przed minusową temperaturą i wiatrami. Po opadach śniegu zaleca się strącać śnieg z gałęzi, aby te nie były za bardzo obciążone.

Iglaki to taki typ krzewów i drzew, które będą doskonale komponować się z innymi roślinami w ogrodzie. Ogromny wybór gatunków pozwala na wiele kombinacji, a ich pielęgnacja na pewno nie przysporzy problemów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP