Kalendarz prac ogrodniczych na koniec lata

Prace ogrodnicze

Wrzesień to ostatni dzwonek na ogrodowe porządki i takie zabiegi jak przesadzanie, strzyżenie i sadzenie nowych roślin. Przełom lata i jesieni jest bowiem okresem przygotowywania ogrodu do coraz niższych temperatur. Poniżej przedstawiamy podstawowe wrześniowe obowiązki ogrodnika.

We wrześniu po raz ostatni powinno się strzyc krzewy i drzewa. Nie można jednak robić tego zbyt późno, gdyż tkanki drzew nie zdążą zdrewnieć i groziłoby to ich uszkodzeniem. Ponadto spowodowałoby to pobudzanie rośliny do wypuszczenia nowych pędów, co przed nadchodzącą jesienią i obniżeniem temperatur mogłoby mieć fatalne skutki. W pracach związanych z cięciem gałęzi drzew i krzewów, przydatny może okazać się specjalny antybiotyk dla roślin, którym należy posmarować przycięte pędy. Pozwoli on na ochronę przed szkodnikami oraz zminimalizowanie negatywnych skutków przycinania.

Należy ograniczyć nawożenie roślin – o tej porze roku warto już używać tylko nawozy, które mają jak najmniej azotu. Trzeba także zmniejszyć częstotliwość koszenia trawnika (optymalnie raz na 10–14 dni), gdyż trawa rośnie już wolniej. Można jeszcze założyć nowy trawnik, jednak należy to zrobić najpóźniej w pierwszej połowie miesiąca. Przez cały czas należy usuwać chwasty, grzyby i opadające na trawę liście, gdyż zabierają one bezcenne składniki odżywcze, a w przypadku gnicia mogą mieć szkodliwy wpływ na zielony dywan.

Prace w ogrodzie we wrześniuWe wrześniu można zająć się przesadzaniem drzew liściastych oraz iglaków i krzewów, jeżeli jest taka potrzeba. Należy pamiętać o tym, że im roślina starsza, tym prawdopodobieństwo tego, że nie przyjmie się w nowym miejscu jest większe, zwłaszcza dla roślin, które mają więcej niż 5 lat. Najlepiej, zarówno w przypadku drzewek owocowych (jabłoń, grusza) jak i iglaków (jodła, świerk, modrzew), zrobić to do połowy miesiąca i pamiętać o ich obfitym podlewaniu kilka dni po zmianie lokalizacji. Rośliny jednoroczne lub dwuletnie które już przekwitły należy usunąć – nie będą już ani upiększać naszego ogrodu ani oczyszczać powietrza z dwutlenku węgla. Możemy jednak przed ich usunięciem, najlepiej w słoneczny dzień kiedy są suche, zebrać ich nasiona i wiosną ponownie zasadzić. Wrzesień to także dobry okres na sadzenie bylin, które będą kwitnąć wiosną, takich jak tulipany, narcyzy czy hiacynty.

We wrześniu trzeba też pomyśleć o zabezpieczeniu oczka wodnego. Egzotyczne gatunki ryb i roślin, które wymagają wyższych temperatur, należy odłowić i przenieść do akwarium domowego. Pozostałe gatunki karmimy zredukowanymi dawkami pokarmu, aby nie zalegał on na dnie zbiornika i go nie zanieczyszczał, gdyż ryby w niższej temperaturze rzadziej żerują. Należy również osłonić oczko przed wpadającymi liśćmi, które rozkładając się, mogą być zagrożeniem dla życia ryb. Najlepiej po prostu zawiesić nad wodą specjalną siatkę.

Meble ogrodowe mogą jeszcze służyć do końca lata i na początku jesieni, dlatego o ich schowaniu warto pomyśleć dopiero, gdy temperatury znacznie spadną. Pod koniec miesiąca meble drewniane warto pomalować środkiem ochronnym do drewna.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP