Kaskada w ogrodzie – od czego zacząć

Odpowiednia kompozycja roślin to podstawa pięknego ogrodu. Jednak bardzo ważnym elementem architektonicznym w ogrodzie jest także woda. Dzięki różnym rozwiązaniom wodnym można znacznie poprawić estetykę ogrodu oraz podnieść wilgotność powietrza. Jedną z form zagospodarowania wody w ogrodzie jest kaskada – rodzaj wodospadu, w którym woda spływa z progu lub po stopniach.

Kaskada z oczkiemKaskada ogrodowa to jeden z najbardziej efektownych elementów kompozycji, towarzyszący zazwyczaj oczku wodnemu, które pełni rolę zbiornika. Imponujące i niepowtarzalne kaskady występują w naturze, dlatego tworząc sztuczną kaskadę w ogrodzie warto inspirować się przyrodą. Koniecznym warunkiem do stworzenia tego rodzaju dekoracji jest występowanie różnicy poziomów. Im więcej spadków poziomów woda napotka na swojej drodze, tym kaskada bardziej dynamiczna. Niezbędna jest także pompa, która stworzy zamknięty obieg wody. W ten sposób woda będzie krążyć z góry na dół, wpadając do zbiornika.

Długość, forma i budulec, z którego wykonana jest kaskada zależą od jej twórcy. Może być wykonana zarówno z kamieni – w tym przypadku warto wykorzystać duże i płaskie kamienie ciosane, jak i z drewnianych bali czy cegły klinkierowej. Przy budowie drewnianej kaskady najlepiej wykorzystać wydrążone konary drzew, które stworzą naturalny efekt. Kaskada, której podstawą jest drewno będzie jednak mniej trwała, gdyż istnieje ryzyko, że drewno zbutwieje. Dostępne są także gotowe konstrukcje do samodzielnego montażu, wykonane zazwyczaj z plastiku lub żywicy epoksydowej, ale wykonane tak, aby użyty materiał doskonale imitował naturalne tworzywo.

spływ wodyPodstawą dla kaskady jest odpowiednio wysoki i stromy nasyp z ziemi. Gdy kaskada ma być wyjątkowo wysoka i długa powinno się wymurować konstrukcję. Następnie należy uformować koryto strumienia, szczelnie wyłożone folią lub zalane betonem oraz utworzyć stopnie i ukosy. Aby kompozycja wyglądała estetycznie powinno się zamaskować brzegi folii. Brzegi koryta należy umocnić kamieniami, a ich zewnętrzną stronę wzmocnić ziemią lub zaprawą murarską. Kaskada będzie wyglądała bardziej naturalnie, jeżeli woda nie będzie spływała jedynie po kamieniach, ale zbierała się w niewielkich zagłębieniach na stopniach konstrukcji.

Istotną kwestią są także rośliny posadzone w sąsiedztwie kaskady. Powinny one nie tylko współgrać z wodną dekoracją i dodawać jej uroku, ale także być odporne na warunki występujące w pobliżu kaskady. W tym wypadku sprawdzą się rośliny tolerujące dużą wilgotność, takie jak knieć błotna, kosaćce, niezapominajka błotna czy pierwiosnki.

oświetlenie kaskadyWarto zadbać także o odpowiednią ekspozycję kaskady w porze wieczornej. W tym celu niezbędne będzie jej oświetlenie. Kaskada może być oświetlona reflektorami umieszczonymi w jej stopniach lub szczelinach skalnych. Dobrze sprawdzi się oświetlenie dające rozproszone światło, tworzące poświatę. Ponadto łagodny szum wody i delikatne oświetlenie wprowadzą do ogrodu romantyczny nastrój.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP