Oczko wodne – jak przygotować je do zimy?

oczko-wodne

Dla niektórych ogrodników jednym z najważniejszych miejsc w ogrodzie niewątpliwie jest oczko wodne. Jego zabezpieczenie przed minusową temperaturą należy zacząć już w październiku, kiedy to z drzew spadną pierwsze liście. Zadbanie o każdy z elementów pielęgnacji zbiornika wodnego zapewni jego długą żywotność. Jak więc przygotować je do zimy w trzech krokach?

Krok 1: Oczyszczenie oczka wodnego

Dla wielu początkujących pasjonatów ogrodnictwa przygotowywanie oczka wodnego na zimę już w październiku może wydawać się nieco niezrozumiałe. Jednak to właśnie teraz, kiedy za oknem jest jeszcze dodatnia temperatura należy rozpocząć prace w ogrodzie. Oczko wodne jesienią potrzebuje przede wszystkim regularnego czyszczenia. Zbieranie liści oraz części obumarłych roślin zapobiegnie wytwarzaniu się procesom gnilnym. To z kolei uchroni rośliny przed niekorzystnym wpływem bakterii. Sporym ułatwieniem będzie założenie siatki ochronnej na oczku wodnym – jest to o wiele wygodniejsze niż częstsze wyławianie liści i bezpieczniejsze, bowiem pewność, że do wody nie przedostały się żadne niechciane elementy jest niemal stuprocentowa.

Istotnym elementem jest także pozbycie się zbyt dużej ilości mułu z dna oczka wodnego. W tym celu można wypompować część wody zbiornika. Po oczyszczeniu dna z wszelkich złogów i nieczystości trzeba uzupełnić wodę do jej wcześniejszego poziomu.

Krok 2: Zapewnienie stałego dostępu powietrza

Utrzymywanie się warstwy lodu na powierzchni zbiornika przy minusowych temperaturach jest powszechne, ale może być także szkodliwe. To zależy od tego, czy w oczku wodnym mieszkają ryby. Jeżeli tak to zimą obowiązkowo trzeba zapewnić im stały dostęp powietrza. Najpopularniejszym sposobem jest umieszczenie sztucznego przerębla lub specjalnych filtrów i pomp fontannowych. Dzięki ich zastosowaniu, lód nie powinien w ogóle się pojawić, co zapewni spokojne zimowanie rybom. Warto pamiętać, że gatunki ryb tropikalnych i ciepłolubnych trzeba przenieść na ten okres do nieco cieplejszego pomieszczenia.

Krok 3: Pielęgnacja roślin wodnych

oczko-wodneZe względu na to, że wiele roślin rozrasta się podczas sezonu, jesienią trzeba zrobić z nimi porządek i przygotować do zimowania. Zbyt dużą ilość pędów trzeba przyciąć, a pozostałości zabezpieczyć. Niektóre gatunki roślin będzie trzeba przesadzić do cieplejszego pomieszczenia (np. hiacynty wodne), a z kolei innym minusowe temperatury nie zrobią różnicy (np. rogatek sztywny). Sposób zimowania roślin różni się co do gatunku, dlatego przed ich pielęgnacją dowiedz się dokładnie, czego potrzebują.

Pamiętaj, że to, co ważne jest również na około Twojego zbiornika. Dlatego przy pracach ogrodowych skup swoją uwagę także na roślinach, które obrastają Twoje oczko wodne z zewnątrz. Ich odpowiednia pielęgnacja i przygotowanie na zimę zapewni im dobrą formę na kolejny sezon!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP