Luty w ogrodzie

Luty to jeden z najmroźniejszych miesięcy w roku. Pomimo tego dzień staje się coraz dłuższy, a do ogrodu zaczyna docierać więcej światła. To oznacza, że już niedługo rośliny obudzą się z zimowego snu. Jeśli prawidłowo zadbamy o nie w tym miesiącu, będziemy cieszyć się pięknym widokiem za oknem do kolejnej zimy.

Początek lutego to często czas powrotu zimy. Należy wtedy pamiętać o szczególnej ochronie roślin. Warto poprawić otuliny, w miejscach, które zniszczyły dotychczasowe warunki atmosferyczne. Jeśli wraz z powrotem chłodu, wróci również śnieg, warto strząsać go z iglaków, by nie połamał ich delikatnych gałęzi. Należy pamiętać również o ochronie roślin zimozielonych w gruncie – szczególnie gdy śnieg (naturalna okrywa) stopniał. Duże różnice temperatur, które nas czekają są dla nich niekorzystne, więc trzeba pamiętać o chronieniu roślin np. ściółką z kory.

Wraz ze wzrostem temperatury mogą zacząć pojawiać się przebiśniegi. To czas, w którym powinniśmy zacząć przygotowywać się do nowego sezonu ogrodniczego.

Czym zająć się w ogrodzie na przełomie lutego i marca? Przede wszystkim jest to czas przycinania krzewów i młodych drzewek w sadach. Do tego celu niezbędne będą odpowiednie narzędzia – pilarki i nożyce. Ważne, aby wykonać to jeszcze przed pękaniem pąków. Prawidłowo przycięte rośliny będą miały lepszy dostęp do światła, a dzięki temu smaczniejsze owoce. Dodatkowo wilgoć po deszczach nie zostanie zbyt długo w ich koronie. Zapobiegnie to więc powstawaniu chorób grzybowych. Jako dobrzy ogrodnicy powinniśmy zainteresować się stanem pni drzewek owocowych. Bywa, że są one poobgryzane przez szkodniki lub opady zmyły z nich cały wapń. Koniecznie jest wtedy zastosowanie środków odstraszających i powtórzenie bielenia. Jeśli w ubiegłym roku mieliśmy problemy z ulistnieniem drzewek możemy również wykonać opryski.

Przełom lutego i marca to dobra pora, aby zająć się ogrodowymi warzywami. Można zacząć robić rozsady w doniczkach. Dotyczy to szczególnie cebuli, pomidorów, porów, selerów i sałaty. Niezbędne będzie zastosowanie odpowiedniej gleby – żyznej, pulchnej i odkażonej termicznie o ph 6,5. Można je hodować na parapecie. Nasiona należy przykryć folią lub szkłem, a gdy zaczną kiełkować zdjąć nakrycie i regularnie, co trzy dni odwracać je w stronę światła.

Jakie zmiany zachodzą w tym okresie w ogrodzie ozdobnym? Z pewnością zaczynają pojawiać się krokusy i inne wczesne kwiaty. To dobry okres na posadzenie roślin kwitnących w niskich temperaturach i rozpoczęcie rozsad. Z powodzeniem możemy zacząć przycinać żywopłoty, które zbyt rozrosły się w okresie zimy. To samo dotyczy ozdobnych drzew. W tym wypadku należy mieć na uwadze moment, w którym zawiązują pąki. Jeśli zawiązały pąki latem ubiegłego roku nie można uciąć ich gałęzi, ponieważ nie zakwitną.

Ostatnią rzeczą, o którą należy zadbać w ogrodzie jest trawnik. Należy pamiętać o regularnym rozbijaniu skorupy tworzącej się z nadtopionego śniegu. Dzięki temu unikniemy chorób darni m. in. śniegowej pleśni. Koniec lutego to również dobry moment na nawożenie. Jeśli wykonamy ten zabieg szybko, trawa w krótkim czasie powinna zacząć ładnie rosnąć.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP