Nawozy organiczne do ogrodu – jakie wybrać?

compost blog krysiak

Wiosna to pora roku, w której każdy ogrodnik musi pomyśleć o zaplanowaniu prac na swojej działce. Co zrobić teraz, aby w późniejszym okresie cieszyć się z bogatych zbiorów i pięknych kwiatów w ogrodzie? Przede wszystkim, powinno się odpowiednio nawieźć ziemię, aby dostarczyć roślinom składników, które nie są jeszcze obecne glebie.

kompost krysiakRodzaje nawozów
Na rynku można znaleźć wiele rodzajów użyźniaczy. Wśród nich nawozy mineralne, dostarczające roślinom substancje niezbędne do prawidłowego wzrostu rośliny (nawozy azotowe, potasowe, bądź fosforowe). Groźnym zjawiskiem jest przenawożenie gleby tymi środkami, co może spowodować większe szkody, niż niedobór poszczególnych minerałów. Drugim często spotykanym rodzajem są nawozy organiczne. W tym przypadku nie istnieje możliwość zbyt mocnego użyźnienia gleby, a więc są bezpieczniejszym sposobem zadbania o grunt. Substancje te są źródłem próchnicy – zwiększającej dostęp gleby do tlenu oraz zatrzymującej w ziemi niezbędne minerały i wodę, co jest niezbędne do prawidłowego wzrostu flory.

compost blog krysiakNawozy organiczne
Skąd wziąć nawóz organiczny? To m.in. obornik, a więc odchody zwierzęce (najlepsze są pochodzące od bydła bądź koni). Stosuje się go co 3-5 lat, głównie jesienią, chyba że ma on formę granulek, wówczas wiosna jest odpowiednią porą na jego zastosowanie. Obornik odkwasza podłoże, ale świeżo wyłożony może wpływać negatywnie na niektóre rośliny. Dlatego nie powinno sadzić się np. astrów, irysów i konwalii na świeżo zmineralizowanym obornikiem podłożu. Jeżeli nie mamy dostępu do obornika, sami możemy stworzyć kompost, który również jest źródłem wielu minerałów. Prowadząc ogród, rolę czy nawet dom, zawsze znajdą się jakieś niepotrzebne, zielone odpady np. obierki od jabłek, skoszona trawa, chwasty, a nawet skorupki jaj. Nie należy natomiast wrzucać do kompostu mięs oraz plastikowych czy szklanych śmieci. Przekompostowane resztki dostarczają ziemi wiele mikro- i makroelementów. Co ważne, produktami z kompostu można wspomagać rośliny od wiosny, aż do jesieni. Ciekawą odmianą kompostu jest biohumus, czyli substancja powstająca w wyniku przetrawienia pokarmu przez dżdżownice kalifornijskie. Kora drzew oraz torf ogrodniczy są również źródłem próchnicy, jednak nie posiadają one tak wysokich wskaźników mineralnych, dlatego stosując je wymagany jest inny sposób mineralizowania roślin.

Zalety stosowania nawozów organicznych
Główną zaletą tego typu użyźniania gleby jest to, że nie można przesadzić z ich ilością, a więc substancje te nie mogą mieć negatywnego wpływu na rośliny, zwłaszcza, jeśli stosujemy je dokładnie według zaleceń. Ulepszają one także strukturę ziemi, poprawiając jej skład oraz tworzą korzystniejsze warunki do uprawy roślin. Zapobiegają zakwaszeniu podłoża oraz mogą być stosowane jako antidotum w przypadku szkód wyrządzonych przez użyźnianie mineralne. Zaletą tego typu substancji jest również ich naturalność, co przydaje się zwłaszcza przy uprawie roślin przeznaczonych do spożycia, np. owoców lub warzyw.

Jeżeli pragniesz mieć piękny ogród z kwiatami, musisz zadbać o glebę. Dobrze użyźniona ziemia odwdzięcza się bogatymi plonami. Staje się tak, gdy nawóz jest odpowiednio dobrany do potrzeb podłoża.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP