Opryski w ogrodzie – czym i kiedy najlepiej je wykonać?

opryski w ogrodzie

Maj to miesiąc, kiedy w końcu słoneczne dni przeważają nad tymi zimnymi i pochmurnymi. Niestety wiąże się to także z licznymi pracami w ogrodzie, które koniecznie należy wykonać z dbałością o szczegóły. To właśnie w tym miesiącu zaczynamy sadzić drzewa i krzewy, zakładamy trawnik oraz sadzimy rośliny jednoroczne i dwuletnie. Wiąże się to oczywiście z opryskiwaniem naszych nowych roślinnych zdobyczy, a także tych nieco starszych. Czym wykonywać opryski w ogrodzie i kiedy najlepiej to robić?

Dlaczego opryski w ogrodzie są tak ważne?

opryskiwacz-do-ogroduKażdy ogrodnik wie, jakim utrapieniem potrafią być szkodniki oraz różnego rodzaju choroby roślin. To właśnie w maju pojawiają się przędziorki i pierwsze pokolenia mszyc, a także owocówka śliwkóweczka. Szczególnie w tym miesiącu najbardziej narażone są róże, które są idealną ofiarą dla nimułki różanej, skoczka różanego oraz wyżej wspomnianych mszyc. Oprysk ochronny należy przeprowadzić także na śliwach pod koniec ich kwitnienia – są one bowiem zagrożone przez owocnicę żółtorogą. Atakowany jest także bukszpan, tym razem przez miodówki. Prawidłowo wykonane opryski pozwalają zachować piękne, owocne uprawy. Szybkie zdiagnozowanie problemu oraz odpowiedni sprzęt pozwalający na dokładne wykonanie oprysku to w tym przypadku klucz do sukcesu. 

Kiedy wykonuje się opryski?

Opryski najlepiej wykonywać późnym wieczorem, a nawet nocą. Wynika to z tego, że w przypadku wielu dostępnych preparatów czas wchłaniania go przez rośliny wynosi około kilku godzin. Dzięki temu opryski wykonane po zmroku nie szkodzą pszczołom i innym potrzebnym owadom. Proces ten należy wykonywać w dodatniej temperaturze (powyżej 7 stopni) oraz przy możliwie bezwietrznej pogodzie. Tylko w takich warunkach można być pewnym, że oprysk jest skuteczny, ponieważ wtedy preparat rozpyla się jedynie w miejscach pożądanych.

Czym wykonać opryski?

opryski w ogrodzieDo dyspozycji mamy dwa rodzaje opryskiwaczy: ręczne oraz spalinowe. Te pierwsze są prostym narzędziem dostępne zarówno w wersji amatorskiej, jak i w wersji profesjonalnej. Cechuje je niewielki rozmiar oraz wygoda użytkowania. Opryskiwacze amatorskie przypominają zwykłe pojemniki z atomizerem – można je kupić już za kilka złotych. Tego typu urządzenia sprawdzą się świetnie na niewielkich, przydomowych ogródkach. Z kolei działanie ręcznych opryskiwaczy profesjonalnych polega na wytwarzaniu ciśnienia roboczego dzięki pompowaniu tłokiem. Ten sprzęt wytwarza mgiełkę o zasięgu kilku metrów i może posłużyć nie tylko do rozprowadzania nawozów i środków ochrony roślin – przyda się także podczas deratyzacji i dezynfekcji. Opryskiwacze spalinowe to natomiast urządzenia znacznie większych rozmiarów, w komfortowej formie “plecaka”. Sprawdzą się przede wszystkim w sadach i plantacjach wielkopowierzchniowych. Ciśnienie jest wytwarzane przez silnik spalinowy, dzięki czemu jest to urządzenie bardzo wydajne. 

Każdy, nawet najmniejszy ogród wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pojawienie się szkodników lub chwastów utrudnia wzrost roślinom oraz znacznie pogarsza ich wygląd i kondycję. Pozbycie się takich problemów często wymaga ogromnego nakładu pracy i czasu, dlatego warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązania.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP