Odśnieżarka – jaką wybrać?

Zamiast męczyć się przez całą zimę z łopatą do odgarniania śniegu, lepiej kupić odśnieżarkę. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie – jaką wybrać? Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów, a tylko właściwe dobranie urządzenia do swoich potrzeb zapewni maksymalny komfort pracy i efektywność.

odsniezarka elektrOdśnieżarki elektryczne

Odśnieżarki kategoryzuje się przede wszystkim pod względem typu napędu, na elektryczne oraz spalinowe. Jak łatwo zgadnąć, ten pierwszy rodzaj zasilany jest prądem. Są to z reguły maszyny niewielkie, o przeciętnej szerokości roboczej 30-40 cm. Zasięg ich działania ogranicza kabel, dlatego mogą być wykorzystywane wyłącznie na niedużych działkach. Ich największym plusem jest to, że są lekkie i wygodne w obsłudze, dzięki czemu może ich używać nawet dziecko, o ile otrzyma dokładną instrukcję. Warto zauważyć również, że z tego samego powodu na pochyłym terenie również poradzi sobie lepiej niż odpowiednik z silnikiem na benzynę.

odsniezarka spalinowa

Odśnieżarki spalinowe

Alternatywą wobec opisanych powyżej modeli są odśnieżarki spalinowe. Mają zdecydowanie większą moc i z reguły usuwają śnieg zdecydowanie szybciej. Nie dość, że za jednym przejazdem oczyszczają większy obszar, to jeszcze można używać ich wszędzie, ponieważ nie są uzależnione od żadnego źródła zasilania. Trudno jednak ukryć, że takie rozwiązanie również nie jest doskonałe. Trzeba się liczyć z generowaniem hałasu, który może się okazać dla niektórych uciążliwy.

Odśnieżarki jednostopniowe

Jest to podstawowy podrodzaj odśnieżarki spalinowej o bardzo kompaktowym rozmiarze. Wyróżnia go to, że ma tylko jeden wirnik, który ma bezpośredni kontakt z podłożem. Obraca się on nieustannie wokół własnej osi, dzięki czemu zalegający na ziemi biały puch jest odrzucany na boki. Powinno się to okazać wystarczające, kiedy ma się do czynienia z dobrze wyrównanym gruntem, takim jak beton, a pokrywa śnieżna nie osiąga więcej, niż 15 centymetrów grubości. Za ważną zaletę trzeba uznać również cenę, ponieważ są to zazwyczaj najtańsze modele.

Odśnieżarki dwustopniowe

Jeżeli nagle napadało więcej śnieg lub zalega on na powierzchni pokrytej żwirem, lepiej zdecydować się na odśnieżarkę dwustopniową. Mechanizm jej działania charakteryzuje się tym, że jednocześnie działają dwa wirniki, z których pierwszy zgarnia bryły i przekazuje je do drugiego. Ten z kolei rozdrabnia wszystko i wyrzuca przez komin na odległość od 1-2 do nawet kilkunastu metrów! Urządzenie ma również solidne koła do wygodnego przemieszczania, dzięki czemu sprawdza się, kiedy trzeba szybko odśnieżyć duży teren, a nie na przykład samą ścieżkę.

Wybór odpowiedniej odśnieżarki to jeden z podstawowych kroków przy porządkowaniu przestrzeni zimową porą. Zależy od potrzeb oraz możliwości finansowych potencjalnego właściciela, ale bez względu na to, która maszyna pojawi się w garażu, na pewno okaże się przydatna.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP