Jesienne porządki w ogrodzie

jesienne-porzadki-w-ogrodzie

Jesień w kalendarzu ogrodnika oznacza przede wszystkim porządki. Dokładne sprzątanie ogrodu ułatwi przygotowanie go do najtrudniejszej dla roślin pory roku – zimy. Zastanawiasz się jak to zrobić i jakich narzędzi do tego celu użyć? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek – przeczytaj je dokładnie i zadbaj o swój ogród przed zimą!

Jesienne porządki w ogrodzie

pilarka spalinowa FaworytZacznij od porządków w nasadzeniach. Wyrzuć wszystkie rośliny jednoroczne, byliny podetnij, pozbywając się chorych lub uschniętych części. Pamiętaj, aby łodygi zainfekowane spalić – w ten sposób zaraza nie przeniesie się na inne pędy. Następnie przekop ziemię i zastosuj nawóz, może być to mieszanka naturalna lub sztuczna. Krzewy również wymagają w tym okresie przycinania. Żywopłot powinieneś skracać dwa razy w roku, delikatniej w sierpniu i mocniej w październiku. To zadanie możesz ułatwić sobie używając spalinowej lub elektrycznej przycinarki do żywopłotu. Korony drzewek owocowych formuj w taki sposób, aby uzyskać prześwit. Wytnij gałęzie rosnące w bok lub w dół przy użyciu pilarki spalinowej, formując ładny kształt. Ścięte pędy najlepiej od razu zmielić w rozdrabniarce – oszczędzisz sobie zbierania ich z trawnika, który również wymaga specjalnej pielęgnacji przed nadejściem zimy.

Zadbaj o trawnik

odkurzacz do liści FaworytKiedy uporasz się już z drzewami i krzewami w swoim ogrodzie, przyjrzyj się bliżej trawnikowi. Zacznij od pozbycia się opadłych liści i innych pozostałości. Do wykonania tych prac sięgnij po dmuchawę lub odkurzacz do liści – w ten sposób zaoszczędzisz czas na powolnym, ręcznym grabieniu. Następnie skoś trawę, nie ustawiaj jednak kosiarki zbyt nisko, lepiej na zimę pozostawić ją nieco dłuższą, bowiem pozwoli to roślinom zgromadzić odpowiednią ilość składników odżywczych przed nadejściem zimy. Najlepsza do tego zabiegu będzie kosiarka z funkcją mielenia, która przytnie trawnik do odpowiedniej wysokości. Dzięki niej również zyskasz świetny nawóz w postaci drobno zmielonych źdźbeł. Po koszeniu zaplanuj wertykulację – to zabieg polegający na pionowym cięciu podłoża, dzięki któremu pozbędziesz się darni z wierzchniej powierzchni trawnika. Ułatwi to także wchłanianie wody i pobieranie składników naturalnych korzeniom.

Plan działania

Wraz z nadejściem jesieni postaraj się przygotować konkretny plan działania w określonym porządku. Zacznij od uporządkowania nasadzeń, następnie przyjrzyj się drzewom i krzewom, na koniec zadbaj o trawnik. Pamiętaj, że w wykonaniu wszystkich czynności, pomoże Ci specjalnie do tego celu stworzony sprzęt. Nie wahaj się sięgnąć po pilarkę czy rozdrabniarkę do gałęzi, które z pewnością ułatwią Ci pracę.

Jeśli chcesz zostać wzorowym ogrodnikiem, wiedz że jesień stawia przed Tobą wiele do zrobienia, jednak nie ociągaj się jednak zbyt długo – najlepiej kiedy wszystkie zabiegi pielęgnujące ogród wykonasz przed pierwszymi przymrozkami. Poza tym im dłużej zwlekasz, tym dni stają się coraz krótsze, a pogoda mniej zachęcająca do prac na zewnątrz. Wykorzystaj zatem ostatnie promienie jesiennego słońca! Prace ogrodnicze to doskonały sposób na spędzenie miłego popołudnia na świeżym powietrzu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP