Na czym polega wapnowanie gleby?

wapnowanie gleby

Ziemia wymaga odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie wtedy, gdy staje się zakwaszona – okres jesienno-zimowy jest najbardziej narażony na zmianę pH gleby. W rozwiązaniu tego problemu pomoże wapnowanie, które warto wykonać właśnie w listopadzie, a dzięki niemu wiosenne plony będą znacznie dorodniejsze. Na czym dokładnie polega ten proces?

wapnowanie glebyPrzed samym rozpoczęciem wapnowania, należy zbadać kwasowość gleby oraz powierzchnię ogrodu. Pozwoli Wam to w dokładny sposób obliczyć, ile nawozu potrzebujecie. Należy pamiętać, że gleba nie we wszystkich miejscach jest tak samo kwaśna, dlatego dawki nawozu trzeba obliczyć indywidualnie. Instytut Nawożenia i Gleboznawstwa co 5 lat przeprowadza badanie kwasowości gleby, warto zatem poddać kontroli ziemię w ogrodzie, aby dowiedzieć się, czy jej kwasowość nie uległa zmianie.

wapno w ogrodzieKiedy wiadomo już jaki odczyn ma gleba, wystarczy zaopatrzyć się w kredę lub dolomit. Miękka kreda szybko wpływa na jakość gleby, ponieważ szybko się wchłania ze względu na swoją miękkość. Dolomit zawiera mniej wapna od kredy, ale za to w jego składzie znajduje się także magnez. Nawozy wapniowe można kupić w różnych formach, jednak w ogrodzie najodpowiedniejszą jest ta pylista. Należy rozcieńczyć ją z wodą, a następnie spryskać glebę. Kredę można zakupić w formie granulowanej, którą wystarczy rozsypać w ogrodzie na przekopaną ziemię, a odżywcze substancje same przenikną do gleby.

Jeżeli zdecydujecie się na wapnowanie gleby, powinniście pamiętać o tym, że trzeba obliczyć odpowiednią dawkę substancji. Do określenia ilości wapna należy najpierw zmierzyć pH gleby oraz określić typ podłoża. Na lżejszych glebach stosuje się mniejszą ilość substancji niż na glebach ciężkich. Zbyt duża dawka może spowodować nadmierne spulchnienie, co sprawi, że ziemia nie wyda żadnego plonu. Taka reakcja jest spowodowana właściwościami wapna – przy zbyt dużej jego ilości wydziela się substancja żrąca, która niszczy rośliny.

wapnowanie ogroduWarto odróżnić nawożenie mineralne oraz organiczne od wapnowania, ponieważ są to dwie odmienne czynności. Kiedy nawozimy glebę część minerałów staje się nieosiągalna dla roślin, lecz podczas wapnowania, wszystkie składniki mineralne mogą zostać wchłonięte. Ponadto wapno ulepsza przewiewność, pojemność wodną i strukturę gleby. Obecność tego pierwiastka ogranicza kumulację metali ciężkich w roślinach. Po wapnowaniu należy odczekać 2-3 tygodnie z nawożeniem organicznym, aby składniki dobrze wchłonęły się w glebę.

Proces wapniowania jest niezbędny, jeżeli chcecie utrzymać swoją glebę z dobrym stanie. Wpływa on na wzrost roślin oraz na dorodność plonów. Warto wapniować ziemię raz na jakiś czas, ponieważ ten zabieg korzystnie wpływa na podłoże, a jego efekty widać już po pierwszym zastosowaniu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP