Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?

Z roku na rok zasoby wody są coraz mniejsze, ekologowie przestrzegają przed jej nadmiernym zużyciem, a wykorzystywanie jak najmniejszej ilości wody powinno być w dzisiejszych czasach priorytetem. Jak zatem oszczędzać wodę w ogrodzie?

podlewaPodstawową zasadą od której trzeba zacząć jest ogólna zmiana nawyków. Warto jest zmienić przyzwyczajenia i wdrożyć w życie nowe, lepsze dla środowiska techniki gospodarowania jego zasobami. Pierwszym, dość istotnym elementem jest właściwe podlewanie roślin w ogrodzie, to właśnie podczas tej czynności marnuje się największa ilość wody. Głównie z powodu niedostosowania jego intensywności do wymagań roślinności. Dobrze jest dokładnie zapoznać się z gatunkami flory w naszym ogródku i jej wymaganiami, bo nie wszystkie rośliny potrzebują identycznej ilości wody. Lepiej jest też podlewać rzadziej, ale bardziej obficie, ponieważ woda dzięki temu dotrze do głębszych warstw gleby, co zmniejszy ryzyko intensywnego jej parowania.

Podczas podlewania małych ogrodów dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie węża ogrodowego, który dobrze sprawdza się przy małych powierzchniach. System nawadniający to dobry sposób na zaoszczędzenie nawet kilkunastu litrów wody. Jest dedykowany dla większych ogrodów, gdzie korzystanie z rozwiązań wymagających naszego zaangażowania było by uciążliwe. Taki system można zaprogramować odpowiednio do wymagań roślin, a ustawienie czasu czy pory nawadniania, ułatwi Twoją pracę i pozwoli na dostarczenie odpowiedniej ilości wody. Istnieje również możliwość wyposażenia go w czujniki wilgotności i deszczu, by uniknąć zbędnego nawadniania podczas załamania pogody. To dobre rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają i pozostawiają ogród bez opieki. Dzięki temu można pozbyć się zmartwień, kto podleje ogród pod Twoją nieobecność. Alternatywą do automatycznego systemu nawadniania jest zraszacz, którego niewątpliwą zaletą jest brak konieczności trzymania go w dłoni. Podłącza się go do węża, ustawia w wybranym miejscu w ogrodzie i odkręca wodę – reszta dzieje się sama.

konewkaGodzina podlewania trawnika również ma ogromne znaczenie. To, kiedy go nawodnisz pozwoli Ci również zaoszczędzić kilka litrów wody. Najlepiej jest to zrobić rano lub o zmierzchu. Ograniczy to parowanie wody, które o innych porach może byś dość intensywne. Kolejnym sposobem by powstrzymać nadmierne wyparowywanie wody jest ściółkowanie odsłoniętej ziemi, do którego można wykorzystać m.in. korę, grys lub wysuszoną, skoszoną trawę. Możesz również spulchnić teren widłami, aby pomoc wodzie dotrzeć w głąb gleby, tam gdzie jest najbardziej potrzebna. Warto o tym pamiętać i dbać o trawnik, szczególnie o ten młody. W deszczowe dni możesz uzyskać wodę z opadów zgromadzoną w pojemniku na tarasie lub w grodzie. Tak pozyskaną wodę możesz śmiało wykorzystać do podlewania lub do innych prac w ogrodzie.

Przed posadzeniem rośliny wymieszaj wodę z torfem, która będzie się wtedy dłużej utrzymywać w górnej warstwie. Zmniejszy to zapotrzebowanie roślin na wodę i pozwoli na jej zaoszczędzenie.

Pomocnym środkiem w walce z marnowaniem wody jest hydrożel – substancja magazynująca ciecz. Potrafi wchłonąć ogromną jej ilość i zapobiec wyschnięciu roślin w ogrodzie. Jego odpowiednie stosowanie może ograniczyć zużycie wody nawet o 70% i zapobiec okresowym suszom, które są niekorzystne dla roślinności.

Oszczędzanie wody to nie tylko dobry krok w stronę dbania środowisko, ale także odciążenie budżetu. Zapamiętaj metody rozsądnego podlewania i zacznij je praktykować, zadowolenie będzie gwarantowane. Ułatwi i poprawi to życie nie jednej osobie… i roślinie.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP