Jesienny oprysk drzew owocowych – wszystko, co musisz wiedzieć

opryski w ogrodzie

Jesienią przyroda szykuje się do zimowych miesięcy, dlatego warto jej w tym nieco pomóc. Jednym z ważniejszych zabiegów wykonywanych o tej porze roku są opryski owocowych drzewek. Należy jednak wykonywać je rozważnie i w określonych porach. Jak prawidłowo wykonać opryski owocowych drzew? Jakich specyfików użyć? Odpowiadamy w poniższym artykule – zachęcamy do przeczytania! 

Dlaczego warto robić opryski jesienią? 

Opryski wykonywane jesienią charakteryzują się mniejszą szkodliwością niż opryski wiosenne, a dodatkowo zmniejszają ilość koniecznych oprysków w kolejnym sezonie. Zabieg ten przeprowadzony w listopadzie zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób trudnych do zwalczenia – między innymi takich, które porażają pędy. O tej porze roku są też mniej niebezpieczne dla środowiska ze względu na znacznie mniejszą aktywność zapylających owadów. Ponadto, kiedy z drzew opadną wszystkie liście, łatwiej jest dotrzeć specyfikiem do wszystkich gałęzi i trudno dostępnych miejsc. 

Opryski miedzianem 

Stosuje się je do brzoskwini, aby zapobiegać kędzierzawości liści. Zarodniki tego grzyba potrafią przezimować w korze młodych pędów oraz łuskach pąków. Oprysk miedzianem w porze jesiennej jest w stanie zapobiec rozwojowi choroby, która ujawnia się na wiosnę. Kiedy wykonać oprysk? Jak już opadną wszystkie liście z drzewa. Miedzian służy także do zapobiegania zasychaniu liści czereśni, co jest najczęstszym problem objawiający się brunatnieniem liści, ich zwijaniem i zasychaniem. 

Opryski mocznikiem 

Mocznik doskonale nadaje się do jabłoni i gruszy, zapobiegając parchowi, który najczęściej atakuje owoce oraz liście, objawiając się okrągłymi ciemnymi plamami. Opryski mocznikiem to jedyny sposób zapobiegania rozwojowi tej choroby. Ważne jest, aby wykonać je po pierwszych mroźnych dniach, ale przed opadnięciem wszystkich liści i najlepiej 5%-owym roztworem powodującym rozkład i mineralizację liści. Skutkuje to ograniczeniem liczby zarodników parchowych grzybów. Ta metoda służy także wiśni, chroniąc ją przed chorobą zwaną plamistością drzew pestkowych. 

Sprzęt do oprysków

Rodzaje opryskiwaczy można podzielić na ręczne i spalinowe. Te pierwsze są poręczne, lekkie i mogą być wykorzystywane nawet do prac domowych, jednak ze względu na ich małą pojemność nadają się najlepiej do małych roślin i pojedynczych drzewek. Z kolei modele spalinowe są znacznie wydajniejsze, bowiem dzięki napędowi paliwowemu skracają czas pracy i pozwalają na dokładniejsze oraz bardziej precyzyjne wykonanie oprysków. Polecane są w szczególności dla właścicieli sadów lub dużych ogrodów. 

Przygotowując się do jesiennych oprysków warto zakupić sprawdzone substancje ze sklepów ogrodniczych. Można wykonać je również sposobami ekologicznymi, jednak zajmują one więcej czasu. Dobrym pomysłem jest zakup profesjonalnego sprzętu, który zdecydowanie usprawni opryski przez cały rok.  

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP