Warzywniak – co robić, by obfitował w plony?

Warzywniak w ogrodzie

Chyba wszyscy zgodzą się, że warzywa ze swojego ogródka smakują najlepiej. Prawdopodobnie każdy posiadacz kawałka własnej zieleni choć raz pomyślał o tym, że dobrze byłoby zagospodarować część tej przestrzeni i stworzyć na tym terenie warzywniak. Jak jednak zrobić to dobrze i których zasad przestrzegać, by warzywny ogródek obfitował w plony?

Warzywniak w ogrodzie – najważniejsze informacje

Warzywniak w ogrodziePoczątkujący ogrodnicy bardzo często mają największy problem z tym, aby wybrać odpowiednią lokalizację do uprawy warzyw. Jak się jednak okazuje, można to robić w przeróżnych miejscach. Dobrym rozwiązaniem jest nie tylko tradycyjny warzywniak w gruncie, ale również duża doniczka, skrzynia wypełniona ziemią, czy worek z podłożem. Najważniejsze jednak, aby miejsce było odpowiednio nasłonecznione – dobrze, gdy do upraw słońce dociera przynajmniej przez 6 godzin dziennie. Z tego właśnie względu lepiej unikać zacienionych zakątków, ale wybierać te, które są stosunkowo blisko domu, aczkolwiek mało wyeksponowane. Kluczem do sukcesu jest jednak właściwe przygotowanie podłoża. Glebę trzeba głęboko przekopać szpadlem, następnie zrobić w niej grudki, a później wyjąć korzenie i kamienie oraz usunąć chwasty. Warzywa najlepiej rosną na glebie żyznej, piaszczysto-gliniastej, o odczynie lekko kwaśnym.

Jak dbać o warzywniak?

Glebę słabej jakości najlepiej wzbogacić za pomocą materii organicznej, która przy udziale mikroorganizmów glebowych zmienia się w cenną próchnicę. Stan podłoża jest szalenie istotny, dlatego w ramach zabiegów pielęgnacyjnych warto również wysypać na powierzchnię gruntu obornik, a następnie go przekopać – takie działania wykonuje się rzecz jasna jesienią. Nie sposób nie wspomnieć o tym, by kwatery na rośliny były regularne, a ścieżki przemyślane. Dróżki najlepiej pokryć żwirem lub korą, ewentualnie posadzić na nich trawę, po to, by kontrola uprawy była ułatwiona. Rośliny i nasiona należy kupować w sposób przemyślany, a gdy wyrosną – pielęgnować je zgodnie z zaleceniami odpowiednimi dla każdego gatunku. Najlepszym nawozem dla warzyw jest rzecz jasna ten organiczny, a podlewanie powinno mieć miejsce, wtedy, gdy rośliny tego potrzebują. Szalenie istotne jest również regularne spulchnianie gleby, szczególnie tej znajdującej się pod młodymi roślinami. To właśnie gatunki w początkowej fazie wzrostu najbardziej potrzebują napowietrzonej, pulchnej ziemi. Wraz ze spulchnianiem można wykonać odchwaszczanie. Nie można zapominać również o ochronie przed przymrozkami (na przykład za pomocą agrowłókien), czy przed szkodnikami – w tym celu stosuje się odstraszacze, zapory i środki ochrony roślin.

Pielęgnacja ogródka warzywnego – co zrobić, by była prostsza?

Jak można się domyślać, pielęgnacja ogródka warzywnego jest na swój sposób wymagająca i czasochłonna. Z tego też powodu warto zaopatrzyć się w kilka urządzeń, które ułatwią pracę. Pierwszym z nich jest rzecz jasna glebogryzarka, która pomaga w efektywnym spulchnianiu ziemi.  Nieocenioną pomocą są również urządzenia do usuwania chwastów, takie jak na przykład wypalacze. Efektywne nawadnianie również może być utrudnione bez wysokiej jakości narzędzi, takich jak złączki, zraszacze, czy węże i zwijacze.

Marzysz o tym, by do śniadania zjadać pomidory ze swoich własnych upraw? W takim razie do dzieła! Stosuj się do powyższych rad i zaopatrz się w najbardziej przydatne urządzenia, następnie ciesz się swoimi przepysznymi plonami.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP