Wycinka drzew w ogrodzie – jak to zrobić legalnie?

wycinka drzew w ogrodzie

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2017 roku wycinka drzew w ogrodzie wymusza na nas posiadanie pozwolenia na wycinkę drzew we własnym ogrodzie. Jak więc zabrać się do tego, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem?

Wycinka drzew w ogrodzie

W celu zapobiegania masowemu pozbywania się drzew, które są tak ważne zarówno dla naszego życia, jak i środowiska naturalnego, w 2017 roku uchwalone zostały przepisy narzucające obowiązek zgłoszenia ewentualnej wycinki na naszej posiadłości do urzędu gminy. Tego typu dokument powinien posiadać nasze dane oraz mapkę lub rysunek z zaznaczonym miejscem dokładnej lokalizacji drzewa. W ciągu 3 tygodni powinno dojść do analizy przypadku oraz ewentualnych oględzin, potem jeszcze do 14 dni musimy czekać na odpowiedź. Warto tutaj dodać, że krzewy zazwyczaj możemy usuwać bez konieczności uzyskania pozwolenia na działanie ze strony władz. Sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana, jeśli nasze drzewo (lub krzew) zostało umieszczone w rejestrze zabytków. Wtedy konieczna będzie decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków. Podkreślmy, że jeśli pozwolimy sobie na samodzielne działanie, które będzie niezgodne z prawem grozić może nam naprawdę duża kara finansowa!

Jak przeprowadzić wycinkę drzew?

ostre-ciecieKiedy już uda nam się uzyskać pozwolenie na wycinkę drzew musimy zastanowić się w jaki sposób to najlepiej zrobić. Oczywiście opcją bez wątpienia najwygodniejszą będzie po prostu wynajęcie firmy, która zajmie się tym w sposób profesjonalny, jednak tutaj musimy liczyć się z rzeczywiście dużymi kosztami. Jak więc możemy zabrać się za to sami? Przede wszystkim konieczne jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt. Tutaj szczególnie warto jest mieć na uwadze pilarki elektryczne lub spalinowe. Dobrze, jeżeli dodatkowo posiadają one wysięgnik, który pomoże nam dotrzeć do miejsc trudniej dostępnych. Podkreślamy, że nie można od razu zabrać się za ucięcie konaru. Najlepiej drzewo jest najpierw okopać, po czym przystąpić do ucinania cieńszych gałęzi. Pod uwagę trzeba wziąć tutaj kierunek wiatru w danym dniu, co jest bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa!

Kiedy nie musimy zgłaszać wycinki drzew?

Na sam koniec warto dodać, że istnieją wyjątki, kiedy to wycinki drzew nie musimy zgłaszać. Przede wszystkim związane jest to z obwodem pnia. O zgodę ze strony urzędu gminy nie musimy ubiegać się w przypadku, gdy na wysokości pięciu centymetrów obwód pnia nie przekracza: 80 centymetrów (w wypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego i klonu srebrzystego), 65 centymetrów (liczba ta dotyczy kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego). W sytuacji, gdy mówimy o gatunkach, które nie zostały tutaj wymienione górna granicą obwodu jest 50 centymetrów. Dodajmy także, że sami decydować możemy o wycince drzew owocowych.

Drzewa są bardzo istotne dla naszego ekosystemu, jednak zrozumiałym jest, że z różnych powodów czasem konieczna może być ich wycinka, dlatego właśnie podpowiadamy jak zrobić to wszystko zgodnie z prawem, aby nie narazić się w żaden sposób na konsekwencje finansowe.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP