Wiosenne formowanie żywopłotu – o czym należy pamiętać?

nożyce do żywopłotu

Żywopłot to bardzo popularna forma zapewnienia sobie intymności podczas wypoczynku w ogrodzie. Jednak aby wyglądał on na zadbany, trzeba wiedzieć w jaki sposób musi być przycinany. Dzisiaj przedstawimy sposoby na odpowiednie formowanie żywopłotu w taki sposób, aby odpowiadał on naszym oczekiwaniom i preferencjom, a także przedstawimy najlepsze do tego narzędzia ogrodnicze. Zachęcamy do przeczytania! 

Ile razy w roku przycinać żywopłot? 

Świeżo posadzony żywopłot dobrze jest od razu przyciąć na wysokości około 20 cm, aby umożliwić mu prawidłowy rozrost. Najważniejsze jest jednak cięcie wiosenne: pierwsze po sadzeniu powinno obejmować przycięcie do wysokości wynoszącej około 40 centymetrów. Kolejne przeprowadzane powinny być w razie konieczności, jednak należy pamiętać, że w porze wiosennej przycinanie musi być wykonane na początku cieplejszych miesięcy – zanim krzewy wypuszczą młode pędy. Dzięki temu drzewka żywopłotowe będą miały możliwość prawidłowego wzrostu i rozwoju. 

Jak formować żywopłot? 

sprzet-ogroniczyŻywopłot należy formować w zależności od rodzaju krzewów. Trzeba mieć na uwadze potrzebę dostępu do światła określonych rodzajów roślin. Dzięki temu krzew będzie cechował się pięknym zielonym kolorem oraz odpowiednią gęstością. Dla drzewek o wysokości powyżej 1 metra, które mają luźną strukturę odpowiednią formą będzie trójkąt, zapewniającą im odporność na działanie zniekształcających czynników. Natomiast trapez świetnie nada się do żywopłotów wysokich z gęstym rozgałęzieniem (jak na przykład cis). Z kolei bryła prostokątna z kolei to odpowiednia forma dla roślin nisko przycinanych, dobrze radzących sobie ze słabym dostępem do światła. 

Narzędzia do formowania żywopłotu

Profesjonalne narzędzia pozwolą zaoszczędzić sporo czasu przeznaczonego na przycinanie żywopłotu. Można to oczywiście wykonywać przy pomocy sekatora, jednak zajmie to sporo godzin, wymaga większych pokładów energii, a ponadto tępe ostrza mogą uszkodzić gałązki roślin. Dlatego też polecamy zainwestowanie w sprawdzone nożyce do przycinania krzewów i żywopłotów. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać elektryczne nożyce, które sprawdzą się do mniejszych prac na niewielkim terenie. Mają one mniejsza moc niż nożyce spalinowe, jednak te z kolei świetnie sprawdzą się do bardzo wymagającej i długiej pracy. Należy koniecznie zwrócić uwagę na rodzaj ostrza i uchwyty, aby urządzenie było jak najbardziej dopasowane do naszych potrzeb. 

Wiosenne formowanie żywopłotu to czynność, dzięki której możemy wprowadzić do naszego ogrodu ład i porządek. Warto mieć na uwadze, że rozważne podejście do tej kwestii jest warunkiem koniecznym do utrzymania prawidłowego wzrostu krzewów, a co się z tym wiąże – pięknego, intensywnie zielonego koloru. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w profesjonalne narzędzia do przycinania, które pozwolą odpowiednio pielęgnować nasz żywopłot. 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP