Rośliny w pojemnikach – jak zabezpieczyć je przed zimą?

Początek jesieni jest dla ogrodników czasem wzmożonej pracy – trzeba bowiem zacząć myśleć o przygotowaniu ogrodu na nadejście niskich zimowych temperatur. Rośliny pojemnikowe mogą zachować swój piękny wygląd w następnym sezonie, jeśli tylko dobrze się o nie zadba. Jak zapewnić im odpowiednie warunki na zimę?

Dobre zabezpieczenie

tuja doniczka

Jeśli mamy rośliny, które dobrze znoszą mrozy i nie muszą być przechowywane w pomieszczeniach, wystarczy odpowiednio zabezpieczyć doniczki, w których się znajdują. Do momentu utrzymujących się kilka dni temperatur poniżej zera, postępujemy z nimi tak jak do tej pory. Później przychodzi czas na okrycie doniczek materiałem izolującym – może być to styropian, juta, czy folia bąbelkowa, ważne by nie przykrywać nadziemnych części roślin tworzywami nieprzepuszczającymi powietrza. Tak przygotowaną donicę stawiamy np. na styropianie (by odizolować ją od zimnego gruntu) w miejscu osłoniętym od wiatru i słońca.

Zacienione miejsce

Rośliny zimozielone takie jak bukszpan czy tuja, są zimą narażone na wysychanie. Jest to spowodowane niskimi temperaturami w nocy i ostrym słońcem za dnia, dlatego najlepiej nie narażać ich na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Wystarczy ustawić doniczki w miejscach zadaszonych lub trochę zacienionych, co skutecznie uchroni liście przed wysuszeniem.

Nawadnianie

Dopóki temperatura nie obniży się do kilku stopni poniżej zera, należy nawadniać rośliny jak zwykle. Gdy jednak nadejdą dłuższe mrozy, do wykonania tej czynności powinno się poczekać na odwilż i dopiero wtedy je podlewać. Wczesną wiosną powinno się powtarzać to coraz częściej – nawet gdy korzenie są jeszcze zmarznięte.

Rośliny wrażliwe na mróz

oleanderPelargonie, fuksje, mirt czy oleandry to rośliny wrażliwe na niskie temperatury, wymagające przechowywania w cieplejszych warunkach niż te panujące zimą na zewnątrz. Dlatego powinno się zimować je w pomieszczeniach, gdzie temperatura nie jest mniejsza niż 5 i nie większa niż 12 stopni Celsjusza. Zawsze zielone gatunki muszą mieć dostęp do światła by móc przeprowadzać proces fotosyntezy – pozostałe mogą być przechowywane w ciemnych miejscach. Trzeba pamiętać o ich podlewaniu, jednak nie wolno z tym przesadzać. Nadmiar wody może przyczynić się do rozwoju chorób, pleśni i gnicia.

Ogród zimą też może być piękny – wystarczy odpowiednio zadbać o rośliny pojemnikowe zimujące na zewnątrz, by miały dobrą izolację przed niskimi temperaturami. Okrycia doniczek wcale nie muszą być nudne – w można znaleźć wiele inspirujących sposobów, które ochronią roślinę i jednocześnie upiększą ogród. Z kolei te gatunki, które muszą być przechowywane w cieplejszych pomieszczeniach, mogą stanowić piękną ozdobę w przyszłym sezonie jeśli tylko nie zapomni się o ich pielęgnacji.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP