Patisony – jak uprawiać i jeść?

Wiele osób z zainteresowaniem przygląda się w sklepach słoikom z dziwnie wyglądającymi marynowanymi warzywami. Etykiety informujące, że ma się do czynienia z patisonami wcale nie rozwiewają wątpliwości? W takim razie postaramy się nieco przybliżyć czym są te (wciąż mało popularne) dynie, jak wyhodować je we własnym ogrodzie i do czego wykorzystać.

Wygląd i pochodzenie

Patisony należą do rodziny dyniowatych, to oznacza, że spokrewnione są z dynią, ogórkiem i arbuzem. Mają charakterystyczny spłaszczony kształt, faliste brzegi i występują w kilku odmianach: zielonej, żółtej czy białej. Przywędrowały do Europy w XVI wieku za sprawą Hiszpanów, którzy przywieźli je z Ameryki Północnej – w Polsce pojawiły się w latach 80. XX wieku.

Uprawa
zielone patisonySą to warzywa jednoroczne, które lubią wysokie temperatury, dużą ilość światła i wody. Dlatego rozpoczęcie uprawy zaleca się w kwietniu, w doniczkach przechowywanych w szklarni aż do połowy maja, by nie narażać ich na przymrozki, które do tego czasu mogą jeszcze występować. Gdy nadejdzie odpowiedni czas na przesadzenie patisonów do ogrodu, należy wybrać miejsce osłonięte od wiatrów, a gleba w którą zostaną wsadzone powinna być bogata w próchnicę i nawożona kompostem. Pierwszych zbiorów można spodziewać się pod koniec czerwca i cieszyć się nimi aż do października. Rośliny te charakteryzują się występowaniem dużych żółtych kwiatów i odpornością na choroby oraz szkodniki. Gdy patisony poczują pierwsze mrozy – giną. Nie zaleca się sadzenia ich w tym samym miejscu dwa lata z rzędu.
Wykorzystanie

zupaPoza marynowaną wersją znaną ze sklepowych półek, patisony mają wiele innych zastosowań w kuchni. Można je faszerować, wykorzystywać do zup i sałatek, świetnie smakują też jako duszone warzywa z dodatkiem przypraw. Są lekkostrawne i niskokaloryczne, a do tego bogate w składniki odżywcze. Zawierają witaminę C, K, B i β-karoten. To również źródło magnezu, potasu, kwasu foliowego, wapnia czy żelaza, zawierające błonnik i cenne alakoidy zwane kukurbitacynami, które niszczą pasożyty występujące w jelitach. Zaleca się włączenie je do diety osób chorych na cukrzycę, dolegliwości układu pokarmowego i sercowo-naczyniowe.

Dobroczynne działanie tych warzyw coraz częściej jest doceniane, co przejawia się ich większą dostępnością w sklepach i wieloma pomysłami internautów na zastosowanie patisonów w kuchni. Mimo że coraz częściej spotyka się w marketach surowy przysmak, wciąż główną formą sprzedaży jest postać marynowana. Dlatego warto zastanowić się nad uprawą tych warzyw we własnym ogrodzie, by uniezależnić się od ofert pobliskich sklepów i jadać patisony w ulubionym wydaniu, a ponadto mieć piękną i mało wymagającą ozdobę.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP