Gałęzie w ogrodzie – co zrobić z ich nadmiarem?

galezie-w-ogrodzie

Porządki w ogrodzie związane są z różnego rodzaju odpadami, z którymi nie zawsze wiemy co zrobić. Podobnie jest w przypadku ścinania gałęzi – zdarza się, że mamy ich cały stos. Czy są jakieś sposoby, aby się ich pozbyć? A może warto je wykorzystać do czegoś pożytecznego?

Rozdrobnić i zutylizować

Rozdrabniacz to wspaniałe urządzenie, które przydaje się przez cały rok przy pracach porządkowych i pielęgnacyjnych w ogrodzie. Urządzenie z łatwością radzi sobie ze ściętymi czy połamanymi gałęziami, a wytworzone podczas zrębki można wykorzystać jako ściółkę czy kompost. Wybór modelu uzależniony jest od potrzeb i preferencji – niektórzy ogrodnicy preferują spalinowe, a inni elektryczne. Pierwszy należy wziąć pod uwagę przy dużej ilości gałęzi o sporej średnicy. Po rozdrobnieniu pozostałości roślinnych możemy również je wyrzucić do kubła na odpady bio.

Kompostownik

Świeżo ścięte gałązki można kompostować, jednak bardzo ważne jest to, aby nie były one objęte żadną roślinną chorobą. Sztywny materiał jest bardzo korzystny w kompostowniku, ponieważ poprawia jego strukturę i usprawnia cyrkulację powietrza. Warto jednak najpierw je rozdrobnić – przyspieszy to proces tworzenia się kompostu oraz ułatwi przerzucanie jego warstw.

Wiązki do kominka

Suche gałęzie warto związać w tak zwane wiązki i zostawić do wyschnięcia. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze przygotowanie do tego przewiewnego miejsca pod wiatą lub w drewutni. Jak zrobić wiązki? Wiążemy ze sobą około 40-centymetrowe odcinki wraz z nieco grubszymi gałęziami, dzięki czemu się one nie rozpadną. Jeśli będą dokładnie ususzone, doskonale sprawdzą się na rozpałkę w domowym kominku.

Inne zastosowania

Ścięte gałązki można wykorzystać jako ozdobę domu. Ususzone w ładnym wazonie, przyozdobione wstążkami będą pięknie dopełniać salon lub jadalnię. Nadadzą się także do stworzenia niskiego płotku do odgradzania grządek lub jako podpórki do roślin. Istnieje jeszcze wiele innych zastosowań – ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!

Palenie gałęzi zabronione!

Nawet spalanie na własnej działce jest w naszym kraju zakazane (art. 31 ust. 7 ustawy o odpadach). Chyba, że ktoś posiada specjalnie przygotowane instalacje i urządzenia, których przeznaczeniem jest palenie roślinnych surowców. Nieprzestrzeganie przepisu zagrożone jest karą mandatu, który wynosi od 20 do nawet 500 zł! Dozwolone jest jednak palenie małych ognisk, do których używa się wysuszonego drewna. Zatem suche gałęzie również się do tego nadają. Wszystko w granicach rozsądku.

Ścięte gałęzie nie są bezużyteczne. Tylko od nas zależy, do czego je wykorzystamy. Jeśli nasze pomysły się sprawdzą, to już nigdy więcej nie będziemy musieli narzekać na sterty obciętych gałęzi, które zalegają nam w ogrodzie.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP