Konserwacja kosiarki przed zimą w 7 krokach

konserwacja-kosiarki

Aby móc długo cieszyć się zieloną i gęstą trawą w ogrodzie, należy odpowiednio zadbać o narzędzie, które tę trawę pielęgnuje. Konserwacja kosiarki jest ważnym krokiem, który trzeba wykonać tuż przed przyjściem zimy. Na jakie elementy podczas czyszczenia należy zwrócić szczególną uwagę?

Krok 1 – Czyszczenie ogólne kosiarki

Zewnętrzne czyszczenie kosiarki poprawi jej wygląd oraz przygotuje ją do kolejnych kroków, jakie należy wykonać, aby odpowiednio zakonserwować ją na zimę. Do tego etapu potrzebna będzie zwykła szczotka, a najlepiej sprężone powietrze, które dokładnie pozbędzie się wszelkich zanieczyszczeń.

Krok 2 – Czyszczenie spodniej strony kosiarki

Spodnia część kosiarki jest szczególnie narażona na wszelkie zabrudzenia i pozostałości po poprzednim koszeniu. Aby skutecznie pozbyć się wszelkich resztek trawy, rekomendowane jest użycie sprężonego powietrza, tak samo jak w przypadku wierzchniej części kosiarki. Pod żadnym pozorem nie wolno jednak używać myjek ciśnieniowych – mogą one zniszczyć najbardziej potrzebne elementy urządzenia, np. wlew paliwa czy układ dolotowy.

Krok 3 – Sprawdzenie filtra powietrza

Jednym z ważniejszych etapów konserwacji kosiarki jest dokładne wyczyszczenie filtra powietrza. To, w jaki sposób należy to zrobić, zależy od jego tworzywa. Filtry gąbkowe są w długiej perspektywie najbardziej opłacalne w użyciu oraz najłatwiejsze do czyszczenia. Wystarczy ciepła woda z dodatkiem detergentu, aby przywrócić im odpowiednią świeżość. Na koniec wystarczy nieznacznie nasączyć je w czystym oleju silnikowym i gąbka jest gotowa do ponownego użycia. Proces czyszczenia wygląda zupełnie inaczej w przypadku filtrów papierowych. Jeżeli papier jest nieznacznie zabrudzony, można próbować wyczyścić go odkurzaczem. Ze względu na swoją delikatną strukturę, mocniejszych zanieczyszczeń nie zaleca się czyścić w inny sposób. W tym wypadku filtr powietrza trzeba wymienić na nowy.

Krok 4 – Kontrola części tnącej

Przed rozpoczęciem kontroli noży, należy zabezpieczyć dłonie, wyłączyć silnik, zdjąć kapturek świecy zapłonowej oraz odchylić kosiarkę do tyłu na tylnych kołach. Tak przygotowane urządzenie jest gotowe do poprawnego i bezpiecznego sprawdzania stanu technicznego. Noże kosiarki muszą być ostre, dlatego jeżeli zdarzy się, że ostrza są przytępione, złamane lub pęknięte, natychmiast trzeba wymienić je na nowe. Zadbanie o ten element może bezpośrednio przełożyć się na kondycję ogrodu, gdyż tępe ostrze niszczy trawę, przez co jej wzrost jej ograniczony.

Krok 5 – Opróżnienie zbiornika paliwa

Zostawiając kosiarkę na kolejny sezon w garażu warto mieć na uwadze, aby jej zbiornik paliwa był pusty. Stare paliwo, czyli takie powyżej 30 dni, zaczyna się psuć, powodując szkodliwe osady na silniku. Co jeszcze często można zaobserwować, to rozwarstwienie czy kleistość takiego oleju – warto zaznaczyć, że brak opróżnionego zbiornika paliwa na koniec sezonu bywa powodem, przez który kosiarka nie chce odpalić na początku nowego sezonu.

Krok 6 – Sprawdzenie świecy w kosiarce spalinowej

Na początku zaleca się wyczyszczenie świec ze wszystkich zanieczyszczeń. Najlepiej zrobić to drucianą szczotką lub specjalnie dedykowanym sprayem do czyszczenia. Dzięki temu będzie można uniknąć przedostania się brudu do komory spalania po wyciągnięciu świec. Następnie trzeba zdjąć osłonę świecy, wykręcić jej cylinder i sprawdzić odległość elektrod szczelinomierzem – prawidłowa powinna mieć 0,5 mm. Świece trzeba wymieniać co 100 godzin użytkowania kosiarki lub co sezon, co sprzyja długoletniej pracy kosiarki oraz zapobiega spadku mocy silnika.

Krok 7 – Wymiana oleju w kosiarce

Olej należy wymieniać bardzo często, bo co ok. 25 godzin pracy kosiarki. Jego dobra jakość zapewnia ochronę mechanicznym częściom urządzenia, co wpływa na stan i długą żywotność użytkowania. Aby przystąpić do wymiany oleju, na samym początku należy całkowicie opróżnić paliwo z baku, najlepiej je wypalając. Następnie trzeba odkręcić korek wlewu oleju i przy pomocy pompki opróżnić zbiornik.

Siedem szybkich i dokładnych kroków może doprowadzić do zwiększenia czasu użytkowania kosiarki. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu na zimę, jej ponowna aktywacja będzie prosta i bezproblemowa.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP