Gleba pod uprawę warzyw – jak ją przygotować?

gleba w ogrodzie

Wszyscy wiemy, że warzywa z własnego ogródka smakują najlepiej! Jednak aby nasze własne grządki obrodziły w wysokiej jakości plony, musimy zadbać o glebę. Dzisiaj powiemy, jak powinna być przygotowana gleba pod uprawę warzyw.

Gleba pod uprawę warzyw: jaka powinna być?

Jeśli chcemy cieszyć się wspaniałymi zbiorami warzyw z własnego ogródka, musimy najpierw wiedzieć, jaka gleba najbardziej będzie sprzyjać wzrastaniu naszych plonów. Przede wszystkim uwagę powinniśmy zwrócić na jej strukturę – ta w tym przypadku powinna być gruzełkowata. Co to oznacza? Gleba w warzywniaku nie może być ani za bardzo zbita, ani zbyt lekka. Musi mieć ona zarówno odpowiedni poziom wilgoci, jak i zapewniać dostęp powietrza do głębszych warstw. Bardzo ważne jest również, aby podłoże było bogate we wszelkiego rodzaju składniki odżywcze. Gwarantują one warzywom elementy niezbędne do prawidłowego wzrostu. Konieczna będzie też zasobność próchnicy, co stanowi pewnego rodzaju wyznacznik żyzności. Kolejną istotną kwestią, która powinna zostać zbadana jest pH gleby, czyli jej odczyn. W przypadku większości gatunków najbardziej sprzyjającą sytuacją jest, gdy wskazany parametr wynosi w okolicach 6,5-7,4 pH, czyli gdy do czynienia mamy z glebą obojętną.

Glebogryzarka – Twój sprzymierzeniec w ogródku!

gleba pod uprawę warzywChcąc przygotować glebę pod uprawę warzyw, najlepiej jest zastosować glebogryzarkę, która pozwoli nam oszczędzić wiele sił i czasu. Przede wszystkim dzięki niej będziemy mogli zrezygnować z własnoręcznego przekopywania ziemi czy usuwania chwastów, a co ważne – za pomocą tego sprzętu spulchnimy ziemię zdecydowanie lepiej niż ręcznie. Urządzenie to jest tak skuteczne za sprawą obrotowych zębów, które jednocześnie przekopują ziemię i naruszają strukturę poprawiając w prosty sposób jej jakość. Jak już wspomnieliśmy – pomaga też pozbyć się zbędnych chwastów. Warto dodać, że z jej wykorzystaniem jesteśmy w stanie oddziaływać na ph naszej gleby w taki sposób, aby odczyn był bardziej sprzyjający uprawie jaką planujemy.

Przydomowy warzywniaczek: o tym pamiętaj

Warto skorzystać także z innych metod, które pomogą poprawić żyzność gleby, a także jej odczyn. Tutaj koniecznie pod uwagę powinniśmy wziąć wszelkiego rodzaju nawozy organiczne czy wykorzystać kompostownik lub obornik. Warto jest stosować je naprzemiennie, aby zapewnić różne właściwości odżywcze glebie. Dodajmy, że większość z nich najlepiej jest rozprowadzać za pomocą glebogryzarki, aby całość dotarła w skuteczny sposób do najgłębszych warstw ziemi. W przypadku, kiedy mamy do czynienia ze szczególnie słabą glebą alternatywą mogą okazać się podwyższone grządki, które nie tylko pomagają nam wyhodować warzywa w trudniejszych warunkach, lecz też zdobią nasz ogród.  

Glebę pod uprawę warzyw należy przygotować w szczególnie staranny sposób, aby mogła nas ona cieszyć swoją wysoką jakością. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup glebogryzarki, która przyda nam się również w wielu innych okolicznościach, jak np. zakładanie trawnika.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP