Nadchodzi wiosna, a wraz z nią rozpoczyna się sezon na pracę w ogrodzie. Co zrobić, aby nasz trawnik cieszył nas przez cały ten czas pięknym wyglądem? Obowiązkowym zabiegiem jest wertykulacja trawnika!
Wiosenna wertykulacja: kiedy zacząć?
Jednym z najważniejszych zabiegów związanych z wiosenną pielęgnacją trawnika jest wertykulacja. Pojęcie to często myli się z aeracją, dlatego na samym początku wskażemy podstawowe różnice. Pierwszy ze wspomnianych zabiegów ma na celu napowietrzenie gleby oraz oczyszczenie ziemi z filcu. Gwarantują to noże, jakie umieszcza się na wałkach wertykulatora. Z kolei za zapewnienie swobodnego dostępu do składników mineralnych z wody oraz powietrza odpowiadać mają okrągłe otwory, jakie wytwarza aerator. W ten sposób poprawia się całościowa struktura gleby. Wertykulację należy wykonywać maksymalnie dwa razy w roku: pierwszy raz dobrze jest przystąpić do wskazanego zabiegu – w zależności od panujących warunków pogodowych – na przełomie marca i kwietnia, zaraz po pierwszym koszeniu. Co ważne, wertykulacja nie powinna być robiona w przypadku świeżo wysianego trawnika, z tego względu, że jest on zwyczajnie zbyt delikatny. W takim wypadku powinniśmy poczekać 2-3 lata, zanim poddany naszą glebę działaniu wspomnianego sprzętu.
Wertykulacja trawnika krok po kroku
Zanim zaczniemy wertykulować trawnik, powinniśmy go najpierw pierwszy raz w sezonie skosić. Dobrze, aby był on możliwie jak najkrótszy, po czym można przystąpić do działania. Wykorzystywać możemy do tego różnoraki sprzęt: znajdziemy nawet ręczne modele, które swoim kształtem przypominają grabie z małymi kółkami, ułatwiające prowadzenie całości, jednak tutaj włożyć musimy dużo wysiłku fizycznego. Dlatego zdecydowanie bardziej wydajnymi i po prostu wygodniejszymi są te spalinowe oraz elektryczne. Pierwsze ze wspomnianych świetnie sprawdzą się w przypadku dużych powierzchni i także są bardziej komfortowe w użytkowaniu, ponieważ w przeciwieństwie do elektrycznych nie potrzebują stałego dostępu do źródła prądu. Z kolei drugi z wymienionych modeli jest znacznie bardziej ekologiczny i dobrze nada się do mniejszych trawników. Dodajmy, że aby uzyskać jak najlepsze efekty powinniśmy tym sprzętem przejechać po murawie dwa razy: raz wzdłuż i drugi raz w poprzek. Gdy to już zrobimy, koniecznie musimy pozbyć się resztek z trawnika, a także dokładnie nawieźć całość.
Wertykulacja: czy to jest potrzebne?
Zabieg wertykulacji, poza tym, że wpływa na całą strukturę naszej gleby, to także pomaga pozbyć się warstwy filcu, na jaki składają się szczątki roślin, a także wszelkiego rodzaju mchów czy chwastów. Jeśli go nie przeprowadzimy, nasza trawa zwyczajnie będzie gorzej rosnąć, a ogródek może zacząć przypominać pastwisko, przez co będzie zdecydowanie gorzej się prezentował. Dlatego właśnie warto jest poświęcić nawet kilka godzin w ciągu roku, aby móc cieszyć się przez cały sezon zdrowym i pięknym trawnikiem.
Wertykulacja jest bardzo ważnym procesem, który należy regularnie przeprowadzać, żeby nasz trawnik świetnie się prezentował. Dobrze jest wybrać do tego odpowiedni sprzęt, dzięki któremu praca stanie się przyjemnością.