Wiosenna wertykulacja trawnika krok po kroku

wertykulacja trawnika

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią rozpoczyna się sezon na pracę w ogrodzie. Co zrobić, aby nasz trawnik cieszył nas przez cały ten czas pięknym wyglądem? Obowiązkowym zabiegiem jest wertykulacja trawnika!

Wiosenna wertykulacja: kiedy zacząć?

wertykulacja trawnikaJednym z najważniejszych zabiegów związanych z wiosenną pielęgnacją trawnika jest wertykulacja. Pojęcie to często myli się z aeracją, dlatego na samym początku wskażemy podstawowe różnice. Pierwszy ze wspomnianych zabiegów ma na celu napowietrzenie gleby oraz oczyszczenie ziemi z filcu. Gwarantują to noże, jakie umieszcza się na wałkach wertykulatora. Z kolei za zapewnienie swobodnego dostępu do składników mineralnych z wody oraz powietrza odpowiadać mają okrągłe otwory, jakie wytwarza aerator. W ten sposób poprawia się całościowa struktura gleby. Wertykulację należy wykonywać maksymalnie dwa razy w roku: pierwszy raz dobrze jest przystąpić do wskazanego zabiegu – w zależności od panujących warunków pogodowych – na przełomie marca i kwietnia, zaraz po pierwszym koszeniu. Co ważne, wertykulacja nie powinna być robiona w przypadku świeżo wysianego trawnika, z tego względu, że jest on zwyczajnie zbyt delikatny. W takim wypadku powinniśmy poczekać 2-3 lata, zanim poddany naszą glebę działaniu wspomnianego sprzętu. 

Wertykulacja trawnika krok po kroku 

Zanim zaczniemy wertykulować trawnik, powinniśmy go najpierw pierwszy raz w sezonie skosić. Dobrze, aby był on możliwie jak najkrótszy, po czym można przystąpić do działania. Wykorzystywać możemy do tego różnoraki sprzęt: znajdziemy nawet ręczne modele, które swoim kształtem przypominają grabie z małymi kółkami, ułatwiające prowadzenie całości, jednak tutaj włożyć musimy dużo wysiłku fizycznego. Dlatego zdecydowanie bardziej wydajnymi i po prostu wygodniejszymi są te spalinowe oraz elektryczne. Pierwsze ze wspomnianych świetnie sprawdzą się w przypadku dużych powierzchni i także są bardziej komfortowe w użytkowaniu, ponieważ w przeciwieństwie do elektrycznych nie potrzebują stałego dostępu do źródła prądu. Z kolei drugi z wymienionych modeli jest znacznie bardziej ekologiczny i dobrze nada się do mniejszych trawników. Dodajmy, że aby uzyskać jak najlepsze efekty powinniśmy tym sprzętem przejechać po murawie dwa razy: raz wzdłuż i drugi raz w poprzek. Gdy to już zrobimy, koniecznie musimy pozbyć się resztek z trawnika, a także dokładnie nawieźć całość.

Wertykulacja: czy to jest potrzebne?

wertykulacja trawnikaZabieg wertykulacji, poza tym, że wpływa na całą strukturę naszej gleby, to także pomaga pozbyć się warstwy filcu, na jaki składają się szczątki roślin, a także wszelkiego rodzaju mchów czy chwastów. Jeśli go nie przeprowadzimy, nasza trawa zwyczajnie będzie gorzej rosnąć, a ogródek może zacząć przypominać pastwisko, przez co będzie zdecydowanie gorzej się prezentował. Dlatego właśnie warto jest poświęcić nawet kilka godzin w ciągu roku, aby móc cieszyć się przez cały sezon zdrowym i pięknym trawnikiem. 

Wertykulacja jest bardzo ważnym procesem, który należy regularnie przeprowadzać, żeby nasz trawnik świetnie się prezentował. Dobrze jest wybrać do tego odpowiedni sprzęt, dzięki któremu praca stanie się przyjemnością. 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP