Kupujemy kosiarkę – spalinowa czy elektryczna?

Prawidłowe koszenie wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Najczęściej wybieramy między dwoma rodzajami kosiarek, czyli tych z silnikiem o napędzie elektrycznym lub spalinowym.

Kosiarki elektryczne

Stosowanie i użytkowanie

Kosiarki tego typu, o mocy od 800 do 1200 W i szerokości koszenia od 30 do 33 cm wykorzystywane są do koszenia trawy na powierzchni od 200 do 400 m2. Są ciche i lekkie, świetnie nadają się dla osób bez większego doświadczenia. Są bardzo proste w obsłudze, a dodatkowo ekologiczne. Minusem tego typu kosiarek jest konieczność podłączenia do prądu, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Każdy użytkownik powinien pamiętać, że wraz ze wzrostem długości kabla urządzenia, spada jego napięcie,
co oznacza, że najlepsze efekty uzyskamy pracując do ok. 40 m od miejsca zasilania.

Bezpieczeństwo

Kosiarki elektryczne są często wyposażone w hamulec elektromechaniczny, dzięki któremu w razie niebezpieczeństwa, następuje bardzo szybkie zatrzymanie noża ostrza urządzenia, co zapobiega powstaniu ewentualnych urazów ciała u obsługującego. Dodatkowo, kosiarki posiadają wyłącznik z blokadą bezpieczeństwa, w przypadku niezaplanowanego włączenia. W większości kosiarek obudowa oraz wyłącznik wykonane są z plastiku, co zabezpiecza przed porażeniem nawet w przypadku zwarcia elektrycznego w silniku. Pełne bezpieczeństwo gwarantują również izolowane tworzywem sztucznym górne rączki kosiarki.

Kosiarki elektryczne – zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Kosiarki spalinowe

Stosowanie i użytkowanie

Kosiarka spalinowa może być stosowana na powierzchni do 1000 m2. Obecnie w kosiarkach stosowane są silniki benzynowe czterosuwowe, dolno- i górnozaworowe. Ze względu na większą moc silnika (od 3,5 KM do 6KM) szerokość koszenia proporcjonalnie ulega zwiększeniu do ponad 50 cm, co znacznie skraca czas koszenia. Wydawać by się mogło, że problemem, zwłaszcza dla pań może się okazać obsługa silnika spalinowego. Nic bardziej mylnego, gdyż nowoczesne silniki zapalają się łatwo dzięki pompce rozruchowej gaźnika, tak więc uruchomienie nie wymaga wcale dużej siły fizycznej. Ponadto po zapoznaniu się z instrukcją i pierwszym uruchomieniu w sklepie nie powinno być z tym najmniejszego problemu.

Wadą silników czterosuwowych może być fakt, że nie posiadają pompy oleju, w wyniku czego przy kącie odchylenia większym niż 15 stopni gaźnik, tłumik lub filtr powietrza może zostać zalany olejem silnikowym. Gdy to nastąpi ważne, by umyć filtr powietrza lub go wymienić, uzupełnić stan oleju, uruchomić kosiarkę i odczekać kilka minut, aż silnik przestanie dymić. Niestety jeśli silnik nie daje się uruchomić lub co chwilę gaśnie konieczna będzie wizyta w serwisie i czyszczenie gaźnika.

Kosiarki spalinowe są wygodniejsze w użytkowaniu na większych powierzchniach, gdyż nie musimy martwić się o okablowanie, jednak musimy pamiętać o odpowiednim rodzaju i ilości oleju napędowego. Najlepiej stosować olej API, klasyfikacji SF/CD lub SG/CD, SH/CD, SI/CD, SJ/CD, o klasie lepkości SAE 30 w temp. powyżej 4 stopni Celsjusza. Wymiana oleju powinna nastąpić po pierwszych 5 godzinach pracy silnika, a następnie co 25 godzin pracy, czyli przeciętnie przy ok. 1000 m2 trawniku raz na rok.

Należy też pamiętać, by co 25 godzin dokonać sprawdzenia i konserwacji filtra powietrza oraz tankować zbiornik czystą i świeżą benzyną bezołowiową.

Minusem „spalinówki” jest jej waga i wielkość, która może utrudniać koszenie oraz to, że hałas, który emituje osiąga nawet 98 dB, (jest to natężenie dźwięku podobne do tego jakie występuje w pobliżu lotniska). Dlatego dla większego komfortu dostępne na rynku są kosiarki z napędem, zazwyczaj na tylne koła (Faworyt CJ46BS500N), a także mini-traktorki trawnikowe, na których się siedzi. Te ostatnie można stosować na dużych powierzchniach od 1000 m2. Traktorek najczęściej posiada możliwość doczepienia innych narzędzi takich jak: pług lemieszowy, zamiatarka i inne.

Bezpieczeństwo

W celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa w kosiarkach spalinowych zastosowany jest hamulec silnika i wyłącznik zapłonu.

Kosiarki spalinowe – zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Wybór kosiarki powinien być podyktowany przede wszystkim warunkami, w jakich chcemy tą kosiarkę wykorzystywać, również naszymi możliwościami i umiejętnościami. Kosiarkę, tak jak wiele innych sprzętów ogrodniczych i domowych, należy dobrać odpowiednio do swoich indywidualnych potrzeb.

Pełna oferta urządzeń ogrodniczych dostępna na TEJ STRONIE.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP