Rozdrabniacz do gałęzi – jaki wybrać?

O ogród należy dbać przez cały rok i choć najwięcej prac wykonuje się po zimie oraz przed jej nadejściem, to czynności pielęgnacyjne mogą kosztować wiele wysiłku o każdej porze roku. Dlatego warto pomóc sobie poprzez zakup urządzeń, które wyręczą w wielu czynnościach. Jednym z nich jest rozdrabniacz do gałęzi, którego głównym zadaniem jest miażdżenie mniejszych gałązek i zielonych części roślin. Przed zakupem tego urządzenia powinno się zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

liście krysiakDostosowanie do potrzeb

Rozdrabniacze występują w wersji elektrycznej i spalinowej, dlatego pierwszym ważnym aspektem jest dobór urządzenia do wielkości działki. Do małego ogrodu przydomowego wystarczy zaopatrzyć się w sprzęt elektryczny, którego moc może wahać się od 1,2 do 2,8 kW. Spalinowy przyda się wtedy, gdy powierzchnia ogrodu jest spora, a gałęzie poddawane rozdrobnieniu mają większą średnicę. Takie urządzenia mają większą moc, od 1,2 do 6 KM, więc na pewno poradzą sobie z większymi obiektami.

Narzędzie tnące

Nie bez znaczenia jest także rodzaj ostrza tnącego. Do drobnych prac wystarczy kupić rozdrabniacz z obracającymi się nożami. Walce zębate i turbiny przydadzą się do mielenia grubych gałęzi – charakteryzuje je duża wytrzymałość i wydajność, jednak trzeba liczyć się ze sporym poborem mocy podczas użytkowania rozdrabniacza z tym rodzajem ostrzy.

rozdrabniacz krysiakDodatkowe funkcje

Poza podstawowymi funkcjami warto zwrócić uwagę na dodatkowe możliwości urządzenia, dzięki którym można znacznie ułatwić sobie pracę. Automatyczne wciąganie gałęzi pozwoli uniknąć ciągłego zatrzymywania maszyny celem przepchnięcia zalegających fragmentów roślin, ponieważ rozdrabniarka będzie robić to automatycznie.

Bieg wsteczny ułatwi czyszczenie urządzenia bądź przygotowanie go do naprawy. Dzięki tej opcji rozdrabniarka będzie “oddawać” napoczęte gałęzie w razie konieczności wydobycia ich z jej wnętrza – bywa to nieuniknione, a bez wstecznego biegu jest to bardzo utrudnione.

Pojemnik na zrębki oszczędzi ogrodnikom dodatkowej pracy polegającej na ręcznym zbieraniu zmielonych elementów. Zamiast tego mogą one gromadzić się w specjalnych koszach czy workach będących na wyposażeniu rozdrabniacza i być wykorzystane w ogrodzie.

Choć obecność kół wydaje się być mało istotnym elementem budowy maszyny, w rzeczywistości ma naprawdę duże znaczenie. Te urządzenia mogą ważyć od 10 do 30 kg, a rozdrabniacze profesjonalnie mogą nawet przekraczać podane wartości. Dlatego koniecznie trzeba zwrócić uwagę czy urządzenie, którym jest się zainteresowanym, posiada udogodnienie w postaci kółek.

Zmielone gałęzie i zielone części roślin nadadzą się świetnie na nawóz kompostowy czy ściółkę, dzięki czemu nic nie zostanie zmarnowane. Zakup rozdrabniarki pozwoli utrzymać porządek w ogrodzie przez cały rok, oszczędzając czas i siły osoby zajmującej się nim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP