Znaczenie zabiegu wertykulacji

Trawnik po zimie, zwłaszcza tak nieustępliwej jak w tym roku, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i przygotowania do sezonu. Jednym z podstawowych zabiegów potrzebnych zniszczonej murawie jest wertykulacja, czyli pionowe nacięcie darni usuwające między innymi grzybotwórczą warstwę filcu.

Oprócz filcu podczas zabiegu wertykulacji usuwany jest także mech, który utrudnia przedostawanie się do korzeni trawy składników odżywczych, wody i powietrza. Dodatkowo trawa lepiej się ukorzenia, ponieważ ma więcej miejsca.

WertykulatorSam proces wertykulacji należy przeprowadzić raz, maksymalnie dwa razy w roku. Na pewno należy przeprowadzić ten zabieg wczesną wiosną, jeszcze przed ewentualnym dosiewem lub/oraz późną jesienią.

Podczas wertykulacji trawnik nacina się sztyletowatymi nożami na głębokości od 5 do 7 cm. Nacinać trzeba bardzo dokładnie i gęsto, w związku z czym zaleca się wykonanie dwóch lub trzech tur wertykulacji.

Wertykulację można wykonać ręcznie specjalnymi grabiami z nożami. W zabiegu tym niezwykle ważna jest jednak dokładność nacięć i ich równomierne rozłożenie. Dlatego najlepiej przy jego wykonywaniu jest skorzystać z pomocy wertykulatora, który znacznie ułatwi pracę. Jest to urządzenie wyglądem przypominające kosiarkę, które zamiast noży wirujących w poziomie posiada wałek z nożami, który obraca się w kierunku przodu maszyny. Noże te wbijają się w trawnik równomiernie go nacinając.

Wertykulacja nie uszkadza ukorzenienia trawnika – trawa jest bowiem zakorzeniona głębiej niż niepożądane rośliny (chwasty, mech). Prawidłowo przeprowadzony zabieg przy użyciu wertykulatora zapewni odpowiednią regenerację trawnika i przygotuje go do kolejnego sezonu.

Wertykulacja sprawi, że trawnik zawsze będzie wyglądał pięknie i zdrowo, a właściciel ogrodu będzie mógł cieszyć się zielenią trawy.

Pełna oferta wertykulatorów dostępna na TEJ STRONIE.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP