Przygotuj glebę przed nadejściem zimy

przygotowanie-gleby-przed-zima

Jesienią w ogrodzie zaczynają być widoczne puste miejsca – powstają one, gdy rośliny kończą wegetację wraz z ostatnimi ciepłymi nocami. Ziemia pod nimi jest zwykle mocno wyeksploatowana, zwłaszcza gdy uprawiasz własny warzywniak. W jaki sposób zadbać o glebę, by wiosną cieszyć się pięknymi roślinami? Poniżej kilka sposobów!

Nawożenie

nawożenie gleby w ogrodzieRośliny w czasie wegetacji pozbawiły ziemię wielu niezbędnych minerałów, dlatego listopad to doskonały czas na dostarczenie podłożu cennych składników odżywczych, aby wiosną zapewnić warzywom i kwiatom dobry start powinieneś zadbać o odpowiedni nawóz. Najlepszy będzie z pewnością ten naturalny, uzyskiwany przez cały rok z gromadzonych odpadów organicznych. Właśnie teraz wykorzystaj swój kompostownik, sprawdzi się doskonale. Jeżeli w ogrodzie nie przygotowujesz naturalnej odżywki, to nic straconego – równie dobrze do tego celu sprawdzi się obornik, który z łatwością kupisz na wsi od miejscowych hodowców. Pamiętaj jednak, że składniki pochodzenia odzwierzęcego są dużo silniejsze od roślinnych, dlatego użyj niewielkiej ilości. Odpowiedni nawóz nie tylko wzbogaci podłoże, ale także wyreguluje jego gęstość oraz utwardzi piaski i wszelkie gleby luźne, natomiast gliny nieco rozrzedzi. Wszystko zależy od tego, na jakiej glebie znajduje się Twój ogród oraz jakie rośliny zamierzasz posadzić.

Orka

orka w ogrodzieOrka kojarzy Ci się tylko z pracami na ogromnym gospodarstwie rolnym? Oczywiście właściciele dużych przybytków często wykorzystują tę metodę na swoich polach, jednak Ty także powinieneś się nią posłużyć. W ten sposób odpowiednio spulchnisz ziemię, czyli rozluźnisz jej strukturę, dzięki czemu do jej wnętrza trafi woda i powietrze – niezbędne składniki dla prawidłowego wzrostu roślin. Możesz oczywiście zrobić to ręcznie, przekopując szpadlem kolejne metry kwadratowe poletka, jednak nie jest to tak efektywne i dokładne, jak użycie glebogryzarki. Z jej pomocą od razu wymieszasz ziemię z nawozem, a także pozbędziesz się chwastów ze swoich nasadzeń i trawnika! Dodatkowo pozwoli Ci ona na ustawienie odpowiedniej głębokości zaorania podłoża. Ziębla to ważny element przygotowania ziemi do wiosennej uprawy, nie powinieneś pomijać jej na swojej działce.

Wapnowanie

Ostatnim zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki warto wykonać jesienią jest wapnowanie gleby. Wykonuje się je, kiedy pH jest zbyt niskie. Większość roślin uprawnych najlepiej rośnie na ziemi o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Aby nieco go podwyższyć powinieneś użyć składnika silnie zasadowego, jak właśnie tlenek wapnia. Chcąc dokładnie poznać charakter swojego podłoża użyj specjalnego miernika, pozwoli Ci to na dobór odpowiedniej dawki nawozu. W zależności od wyniku badania ilość potrzebnego związku może się wahać w granicach od 1 do 8 kilogramów na 10 m² gleby. Pamiętaj, aby sprawdzić procentową zawartość czystego składnika w całym produkcie, jeśli będzie to na przykład 50%, wszystkie porcje powinieneś podwoić. Ważny jest także czas sadzenia na tak przygotowanym miejscu, dlatego warto wykonać ten zabieg przed zimą, ponieważ po wymieszaniu wapnia z ziemią nie wolno sadzić na niej roślin przez co najmniej kilka tygodni.

Odpowiednie przygotowanie ziemi w ogrodzie przed zimą z pewnością zaprocentuje na wiosnę. Gleba będzie odpowiednio bogata w składniki odżywcze i minerały, co umożliwi nasionom i młodym sadzonkom szybszy wzrost. Jesienią pojawia się również możliwość na modyfikacje związane z gęstością i odczynem gleby, więc jeżeli odpowiednio się do nich przygotujesz z łatwością wykonasz je z pomocą odpowiednich narzędzi. Przed nadejściem mrozów nie zapominaj o podłożu – efekty zobaczysz już wiosną, a zostanie Ci to w pełni wynagrodzone bogatymi plonami latem!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP