Ogród pachnący liliami

Lilie ogrodowe to jedne z najbardziej okazałych kwiatów, jakie można spotkać w ogrodzie. Zachwycają swoją różnorodną kolorystyką, kształtem oraz budową kwiatu. Cieszą się ogromną popularnością wśród pasjonatów roślin – tym bardziej, że, wbrew powszechnie panującym przekonaniom, ich uprawa nie jest wymagająca. Zatem jak pielęgnować lilie? 

Lilia tygrysiaObecnie wyróżnia się ponad 100 gatunków lilii. Decydując się, które z nich zasadzić w ogrodzie, najczęściej ogrodnicy sugerują się po prostu ich wyglądem. Najczęściej jednak można spotkać 6 odmian tych kwiatów. Najpopularniejszym z nich jest niezwykle dekoracyjna, należąca bez wątpienia do ogrodowej arystokracji, lilia królewska. Jej zapach jest bardzo intensywny, szczególnie w ciepłe, letnie wieczory, dlatego warto posadzić ją w pobliżu na przykład tarasu lub w miejscu, gdzie lubi się w ogrodzie wypoczywać. Roślinę tę charakteryzuje biała barwa i odcień fioletu na zewnętrznej stronie. Często spotykaną odmianą jest również lilia tygrysia. Jej znakiem rozpoznawczym jest pomarańczowo-cytrynowy kolor z ciemnymi plamkami. Na wyróżnienie zasługuje także: lilia pozłacana, wspaniała, biała oraz złotogłów.

Decydując się na zasadzenie lilii w ogrodzie, warto zapoznać się z ich wymaganiami dotyczącymi stanowiska. Otóż musi być ono nasłonecznione i ciepłe, ewentualnie lekko ocienione. Należy zwrócić uwagę, by nie posadzić lilii w miejscu, gdzie występują duże porywy wiatru. Z kolei ziemia, w której zostaną posadzone lilie, powinna być żyzna i przepuszczalna. Najlepiej sprawdza się podłoże lekko kwaśne. Wskazany jest teren lekko nachylony, nie płaski. Takie rozwiązanie pozwoli na odpowiedni odpływ wody po ich podlaniu lub w trakcie deszczu.

Białe lilieNajkorzystniejszym terminem sadzenia lilii jest okres między końcem września a początkiem października. Należy pamiętać, że roślina musi mieć czas, by odpowiednio się zakorzenić i przygotować do zimy.

Jeśli lilie są już zasadzone w ogrodzie, zaleca się poznać zasady ich pielęgnacji. Od połowy kwietnia do końca lipca należy zapewnić im odpowiedni stan nawodnienia, jednocześnie pamiętając, że nie preferują one zraszania liści. Lilie lubią być regularnie nawożone i podlewane. Trzeba także uważać, by nie przemoczyć nadto ziemi lub też, by nie dopuścić do jej przesuszenia. Zbyt mokra gleba powoduje gnicie cebulek, z kolei zbyt sucha sprawia, że kwiaty głodują. Warto nauczyć się odróżniać wilgotną glebę, której roślina potrzebuje, od mokrej, całkowicie przez nią nietolerowanej. Należy także systematycznie usuwać chwasty rosnące wokół lilii, a przekwitłe kwiaty, jeśli nie oczekuje się na uzyskanie nasion, natychmiast usuwać.

Cebulki liliiPrzed zimą, zaleca się starannie okryć stanowiska, na których rosną lilie, korą lub trocinami. Powinno się je także wykopywać raz na kilka lat. Cebulki należy wówczas przechowywać w ciemnym miejscu, gdzie nie występuje wilgoć – dobrą lokalizacją często okazuje się piwnica. Przestrzegając wszystkich powyżej wymienionych zasad, można mieć pewność, że kwiaty będą pięknie rosnąć w ogrodzie i urzekać swoim wyglądem.

Lilie dobrze znoszą towarzystwo innych kwiatów. Ponadto zachwycają licznymi barwami oraz zapachami. Odpowiedni wybór ich lokalizacji oraz staranna pielęgnacja, pozwoli cieszyć się pięknym widokiem roślin przez wiele lat. Dodatkowo można wyciąć lilię z ogrodu i podziwiać jej urok i intensywną woń w mieszkaniu – charakteryzuje ją bardzo długa trwałość w wazonie.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP