Wapnowanie gleby – kiedy i jak to zrobić?

wapnowanie-gleby

Niezależnie od pory roku należy dbać o dobrą jakość gleby. Pomimo, że ponura jesień może nie zachęcać do pracy w ogródku, to właśnie teraz jest odpowiedni czas, by zająć się przygotowaniem ziemi do wiosny, aby w kolejnym sezonie cieszyć się pięknymi, kolorowymi i przede wszystkim zdrowymi roślinami. Jak zatem wykonać zabieg wapnowania gleby?

Wapnowanie gleby – zalecenia

Wapnowanie gleby przeprowadzane jest w celu zmiany odczynu gleby na lekko kwaśny, który jest najbardziej korzystny dla większości roślin. Zakwaszenie najlepiej sprawdzać za pomocą kwasomierza glebowego typu Helliga, jednak jeśli go nie posiadasz to możesz oddać próbkę ziemi do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej lub innej organizacji, która zajmuje się tego typu badaniami. Najbardziej odpowiednim okresem na wykonanie wapnowania gleby jest okres od późnego lata do wczesnej zimy. Pamiętaj, że po przeprowadzeniu tego zabiegu nie należy sadzić żadnych roślin oraz stosować innego rodzaju “wspomagaczy”, ponieważ ten nawóz potrzebuje czasu na dokładne wymieszanie się z glebą. Jeśli jednak zdecydujesz się wykonać wapnowanie gleby wiosną, pamiętaj aby był to minimum miesiąc przed planowanym siewem roślin.

Czym wapnować glebę?

wapnowanie-glebyJednymi ze środków najczęściej stosowanymi do zabiegu wapnowania gleby lekkiej są nawozy wapniowe wolnodziałające, np. wapno węglowe (np. dolomit, kreda nawozowa). Bezwzględnie jednak najszybciej odkwaszającym nawozem jest kreda, która posiada więcej wapnia niż równie popularny dolomit. Z kolei drugi ze wspomnianych środków jest bogata w magnez. Jego dokładna dawka uzależniona jest od pH podłoża oraz typu gleby. Jeśli użyjesz zbyt dużo specyfiku to właściwości wapnia mogą sprawić, że na ziemi nic nie wyrośnie. Dodatkowo, niektóre nawozy stosowane do wapnowania gleby likwidują mech, który zobojętnia odczyn gleby. Dla utrzymania odpowiedniej kwasowości poleca się również stosowanie granulowanej formy, która pomoże zachować równy rozsiew. Jeśli zdecydujesz się przykładowo na kredę surową to możesz także ją dodać do gnojowicy, co redukuje odór nawozu organicznego.

Korzyści płynące z wapnowania gleby

Niewątpliwe największą korzyścią płynącą z wapnowania gleby jest zmiana jej kwasowości, dzięki czemu można lepiej dostosować warunki w ogrodzie do konkretnych gatunków roślin. Uzupełnia się także ziemię w wiele cennych mikroelementów. Warto też pamiętać, że chwasty zazwyczaj wyrastają w kwaśnej glebie, dlatego trzeba ją regularnie odchwaszczać!

Pomimo, że najwięcej pracy w ogródku jest zazwyczaj w okresie wiosenno-letnim to nie można lekceważyć jesiennych zabiegów. To, jak zadbasz o glebę teraz, będzie procentować w kolejnym sezonie, co pozwoli się cieszyć przepięknymi i zdrowymi roślinami.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP