Sposoby na pozbycie się kreta z ogrodu

Kret

Kret jest małym stworzeniem żyjącym pod ziemią, żywiącym się różnego rodzaju drobnymi zwierzętami, takimi jak owady, ślimaki czy larwy. Z tego też powodu krety są częstymi gośćmi w ogrodach obfitych w ich ulubione pożywienie. Mimo, iż pomagają pozbyć się różnych szkodników to zazwyczaj nie są mile widziane przez miłośników ogrodnictwa.

Kopiec kreta  w ogrodzieKrety potrafią bowiem wyrządzić niemałe szkody w ogrodzie. Drążone przez nie tunele mogą uszkodzić korzenie roślin oraz wysuszyć ziemię. Przeciwnicy tych niewielkich zwierząt wypracowali wiele metod na pozbycie się ich ze swojego terenu – od metod naturalnych, przez własnoręcznie sporządzone pułapki, aż po profesjonalne urządzenia i środki chemiczne.

Istnieją bardzo proste metody prewencyjne, które sprawią, że kret zrezygnuje z kopania tuneli i szukania pożywienia w ogrodzie. Silnie pachnące rośliny, takie jak bazylia, czosnek czy aksamitki, skutecznie odstraszą nieproszonego gościa, który jest niezwykle wrażliwy na intensywne zapachy.

Skutecznym sposobem są także podziemne zapory. Specjalną siatkę z małymi oczkami układa się około 10 cm pod trawnikiem, następnie przysypuje ziemią. Alternatywą dla takiej siatki jest wypełniony gruzem rów wykopany wzdłuż ogrodzenia. Zastosowane jednej z tych metod sprawi, że kret nie przedostanie się do ogrodu.

KretKiedy jednak mały szkodnik już zadomowi się na niepożądanym terenie warto wypróbować domowe metody na jego pozbycie się. Można wykorzystać fakt, że kret ma bardzo wrażliwy słuch. Wkopane w kopce nad korytarzami rozmaite wiatraczki, butelki i inne własnoręcznie wykonane proste urządzenia poruszane przez wiatr będą wydawać dźwięki trudne do zniesienia dla kreta. Dodatkowo takie urządzenia powodują rozchodzenie się pod powierzchnią delikatnych wibracji, które również odstraszą zwierzaka. W sklepach dostępne są także gotowe odstraszacze zasilane na baterie.

Można zastosować także specjalne pułapki. Taką pułapkę należy umieścić w podziemnym korytarzu. Kret dostanie się do niej i nie będzie mógł się sam wydostać. Domowym odpowiednikiem takiej zasadzki może być litrowy słój, wkopany pod wydrążonym korytarzem. Płytki tunel należy rozkopać na odcinku około 20 cm i umieścić słój otworem na poziomie dna tunelu. Należy pamiętać, aby stosunkowo często kontrolować pułapki, gdyż przestraszone zwierze może nie przetrwać z powodu braku pożywienia lub silnego stresu. Złapanego kreta należy wypuścić na łące lub w lesie, w znacznej odległości od ogrodu.

Najbardziej drastycznym sposobem na pozbycie się kreta są różnego rodzaju toksyczne środki i trujące przynęty. Te występujące zazwyczaj pod postacią granulatu lub proszku przyciągają krety, które po ich zjedzeniu giną. Wśród środków chemicznych można znaleźć zarówno takie, które są bardzo toksyczne – zwykle są to świece z fosforanem wapnia, które wpuszczają do nor trujący gaz, jak i bardziej łagodne. Są to zapachowe odstraszacze, które wpuszczane do kretowisk skłaniają zwierzaka do ucieczki. Warto się zastanowić przed zastosowaniem bardziej toksycznych środków, gdyż poza zwalczeniem kreta zatruwają one również glebę i rośliny, a co za tym idzie – niemożliwe jest spożywanie przez jakiś czas plonów z ogródka.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP