Przygotowanie do zimowego snu, czyli grudzień w ogrodzie

Niedługo ogrody pokryje śnieg, a temperatura spadnie poniżej zera. Takie warunki nie są korzystne dla roślin w ogrodach. Dlatego warto o nie zadbać, a w sposób szczególny o te, które zostały zasadzone w ciągu minionego roku.

Z trawnika koniecznie należy pozbyć się wszelkich pozostałości po jesieni, m.in. liści i innych szczątków organicznych. Jak długo pozwala na to pogoda, powinno się kosić trawnik. Przed zimą należy zostawić go na długość ok. 5 cm. Warto zainwestować w nawóz potasowy, który ochroni trawę przed mrozem.

W przypadku hodowania roślin i kwiatów w donicach, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Najprostszym sposobem jest umieszczenie donic w kartonie, w którym znajdują się liście, słoma, torf lub pomięte gazety. Można też owinąć je tekturą falistą lub matami słomianymi. Krzewy iglaste o pokroju kolumnowym warto podwiązać sznurkiem. Ochroni je to przed złamaniem pod nadmierną ilością śniegu.

Zabezpieczenie gleby wokół drzew, krzewów i bylin ma ogromny wpływ na to, czy i jak ogród przetrwa zimę. Ściółkowanie, czyli przykrywanie gruntu odpowiednim materiałem, ochrania podłoże przed wysuszającym działaniem mrozu oraz silnych wiatrów. Do przykrycia gleby najczęściej stosowane są materiały organiczne, na przykład: kora, wióry, trociny, słoma, nierozłożone liście drzew, kompost, obornik. Warstwa ściółki nie powinna być grubsza niż 5 cm i nie może dotykać zielonych pędów, aby nie powodowała gnicia roślin. Ściółkowanie materiałem organicznym ma pozytywny wpływ na ogród. Jest bowiem dodatkowo formą nawożenia. Ściółka ulega rozkładowi, dzięki czemu dostarczane są roślinom składniki pokarmowe.

Po wykonaniu prac chroniących drzewa i rośliny, nie można zapominać o regularnym sprawdzaniu, jak znoszą one zimową porę. Szczególną uwagę zwrócić trzeba na rośliny zimozielone, sprawdzić stan osłon na krzewach i w razie potrzeby poprawić je. Rośliny bulwiaste i cebulowe, które nie zimują w gruncie, należy regularnie kontrolować. Gnijące trzeba usunąć a inne, w miarę potrzeby spryskać środkiem grzybobójczym. Natomiast rośliny balkonowe, które na czas zimy przechowywane są w pomieszczeniach, wymagają temperatury 6–8°C oraz dostępu do światła. Doniczki umieszczone w pokojach potrzebują jak największej ilości światła, dlatego trzeba umieszczać je jak najbliżej okna. O trawnik zimą należy dbać, nie składując na nim dużych mas śniegu, gdyż może to grozić gniciem trawy (o metodach odśnieżania pisaliśmy w tym artykule).

Jeśli w ogrodzie znajduje się oczko wodne, trzeba pilnować, aby lód nie pokrył całej jego powierzchni. Ryby muszą mieć dostęp do tlenu, a rozkuwanie lodu siekierą lub łomem, może być dla nich niebezpieczne.

Zima to czas, gdy ogród zasypia, jednak nie należy zapominać o oczekujących wiosny roślinach i stale doglądać stanu ogrodu.

 

Pełna oferta odśnieżarek dostępna na TEJ STRONIE.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP