Drzewka owocowe w ogrodzie

Drzewko wiśniowe

Wczesna wiosna, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji, to idealny moment na sadzenie drzewek i krzewów owocowych. W tym artykule podpowiadamy, jak poprawnie zacząć zakładać mały przydomowy sad.

Ogrodnik planujący sadzenie drzew i krzewów owocowych musi zadecydować, jaki gatunek roślin chce posadzić w ogrodzie. Również od gatunku zależy bowiem wielkość powierzchni, którą należy przeznaczyć pod uprawę. Przy wyborze gatunku istotne są oczywiście również warunki środowiskowe panujące w ogrodzie – warunki klimatyczne (różnorodne dla różnych części kraju), glebowe, związane z nasłonecznieniem.

Drzewka sadzi się zazwyczaj według dwóch sposobów. Pierwszy sposób prowadzenia drzew to typ wolnostojący. Drugi typ to tzw. typ sadzenia szpalerowy – polega on na sadzeniu tuż przy ścianach domu. Jest on mniej popularny, ale może być bardzo efektywny, o ile zapewnimy sadzonkom dobre oświetlenie. Budynek chroni bowiem rośliny przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Drzewko wiśnioweNastępny krok to zakup sadzonek, przy którym trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze bardzo ważną rzeczą jest stan korzeni młodego drzewka. Nie mogą one być wodniste, ani zbutwiałe – oznacza to bowiem, że są zgniłe. Uwagę powinna zwrócić też kora, która nie może mieć żadnych uszkodzeń. Oprócz stanu zdrowia rośliny, przy wyborze należy kierować się również cechami charakterystycznymi danego gatunku, np. terminem dojrzewania owoców, odpornością na niskie temperatury czy choroby.

By w przyszłości cieszyć się owocami z własnego ogrodu, należy zadbać o glebę, w której będą sadzone drzewka. Najlepsza dla drzewek owocowych jest gleba żyzna i próchnicza. Należy również sprawdzić jej odczyn pH, gdyż dla poszczególnych gatunków będzie odpowiednia gleba o odmiennej kwasowości. Gdy gleba nie spełnia wymogów, w kolejnych fazach rozwoju rośliny należy ją odpowiednio nawozić.

Wczesną wiosną można przystąpić do sadzenia. Korzenie młodych drzewek owocowych powinny być osłonięte biodegradowalną siatką z ziemią. Taki zabieg ułatwia dobre przyjęcie się korzenia. Posadzoną roślinę należy obsypać ziemią i obficie podlać, ale nie uklepywać podłoża. Dzięki temu woda dostanie się do wolnych przestrzeni, a grunt zostanie napowietrzony.

Ostatnią bardzo ważną czynnością jest palikowanie. Polega ono na wbiciu trzech prostych palików w odległości około 50 cm od pnia i związanie ich sznurkiem. Zapobiegnie to deformowaniu i złamaniu się młodego drzewka podczas silnych wiatrów.

W pierwszym etapie uprawy należy regularnie i obficie podlewać sadzonki, ale jeszcze nie nawozić, ponieważ ich korzenie są zbyt słabe. Odpowiednio pielęgnowane drzewka w przyszłości będą owocować i cieszyć smakiem owoców z własnego ogrodu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP