Zwalczanie szkodników i chorób roślin, czyli zimowe opryski

zwalczanie-szkodnikow-i-chorob-roslin

Zima w kalendarzu ogrodnika to względnie spokojny okres. Gdy jesienią rośliny zostaną odpowiednio zabezpieczone, prace przy nasadzeniach ograniczają się do sprawdzania okryć i stanu drzew oraz krzewów. Wraz z końcem lutego ukazują się nowe możliwości działania, ze względu na coraz wyższą temperaturę na zewnątrz. Jakie czynności wykonać, kiedy stopnieje śnieg i pojawią się pierwsze, ciepłe promienie słońca?

Zaprawianie nasion

Zaprawianie nasion ma wiele zastosowań. Wiosenne wschody są znacznie lepsze, młode siewki szybciej się rozwijają, a dorosłe rośliny są bardziej odporne na choroby. Istnieją trzy sposoby przeprowadzania tego zabiegu. Pierwszym z nich jest bejcowanie, czyli zaprawa na sucho. Ziarenka umieszcza się w słoiku, dodaje nieco płynnej zawiesiny, po czym zamyka naczynie i potrząsa nim do momentu aż wszystkie elementy równomiernie pokryją się substancją. Drugą metodą jest powlekanie, do przygotowanego roztworu dodaje się klejący komponent, który pozwala na trwałe pokrycie nasion. Ostatni sposób łączy poprzednie, dodając do nich składnik, który tworzy kulistą otoczkę, ma to na celu zwiększenie ochrony ziarna w glebie. Podczas zaprawiania należy bezwzględnie pamiętać o odpowiedniej dawce płynu, zbyt duża ilość może niepotrzebnie obciążać ziarna i utrudniać ich kiełkowanie.

Zwalczanie szkodników i chorób

robić opryskSroga, mroźna zima, wbrew pozorom, może mieć pozytywne działanie na ochronę roślin. Niska, ujemna temperatura skutecznie likwiduje szkodniki. Natomiast łagodna pora roku sprzyja ich rozwojowi i namnażaniu wiosną. W takim przypadku warto zdecydować się na pomoc w postaci oprysków. Nie można określić dziennej daty ich stosowania, ogrodnik powinien uważnie obserwować rozwój pąków liściowych, gdy zaczną nabrzmiewać. Warto sięgnąć po wyciąg z krwawnika, skrzypu bądź pochodną miedzi. Takiego wspomagania wymagają przede wszystkim drzewka owocowe, które właśnie w tej fazie są najsłabsze i najbardziej podatne na działanie szkodników. Przed wykonaniem zabiegu należy dobrać odpowiedni sprzęt, który pozwoli na dotarcie nie tylko w zewnętrznej części pnia i gałęzi, ale również pomiędzy nie. Wszystkie opryski stosowane zimą mają pomóc w zwalczaniu zimujących larw oraz samic, które wiosną złożą jaja. Miseczniki i przędziorki to prawdziwa zmora sadowników – pozostają odporne na część substancji, dlatego warto działać na kilka sposobów – na przykład do przygotowanego roztworu dodać kilka łyżeczek oleju parafinowego. Kiedy osiądzie na wrogich zwierzętach, oklei je i uniemożliwi oddychanie, co poskutkuje ich zniwelowaniem.

Przeciw chorobom

Koniec lutego to także doskonały czas na stosowanie oprysków przeciw chorobowych. Jeżeli w swoim ogrodzie masz brzoskwinię koniecznie zabezpiecz ją przed kędzierzawością liści. Jest to choroba wywoływana przez grzyba, zamieszkującego korę gałęzi i pnia drzewka. Poradzą sobie z nim miedziany i sylity. Te same preparaty pomogą w walce z torbielami u śliw. Objawy tej infekcji to przede wszystkim: deformacja, brunatnienie i opadanie owoców, więc jeżeli zaobserwowałeś je w ubiegłym roku, warto zabezpieczyć się przed nimi już w lutym. Decydując się na stosowanie oprysków zimą, pamiętaj aby wykonywać je w temperaturze dodatniej sięgającej co najmniej 7 stopni Celsjusza.

Luty w ogrodzie to czas wzmożonej kontroli, ale również tworzenia zabezpieczeń przed ewentualnymi chorobami czy szkodnikami, pojawiającymi się w sezonie wiosenno-letnim. Podstawą do wykonywania wyżej opisanych prac jest baczna obserwacja roślin i krzewów. Na szczególną uwagę zasługują w tym trudnym okresie głównie delikatne drzewka owocowe. Zapoznaj się z naszą ofertą i zakup potrzebny sprzęt wysokiej jakości już dziś!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP