Czerwiec – czas rozkwitu

Czerwiec jest miesiącem, w którym posiadacz nawet najmniejszego ogródka, czy rabaty może poczuć się naprawdę spełniony i szczęśliwy. Powietrze robi się coraz cieplejsze, a promienie słońca coraz bardziej intensywne co sprzyja zielenieniu się, wzrostowi oraz kwitnięciu roślin.

W czerwcu w naszych ogrodach odpoczywamy, ciesząc się piękną roślinnością, musimy jednak pamiętać również o pielęgnacji. Byliny, krzewy i rośliny jednoroczne zarówno te w glebie jak i doniczkach nawozimy stosownym środkiem oraz regularnie podlewamy. Najważniejsze jest by woda dotarła w głąb systemu korzeniowego, więc należy stosować zasadę: lepiej rzadziej, lecz obficiej. Rośliny doniczkowe najlepiej podlewać codziennie. Trzeba pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest robić to wieczorem., kiedy roślina nie jest narażona na działanie promieni słonecznych.

Kolejnym niezbędnym zabiegiem jest przycinanie krzewów, które czas kwitnienia mają już za sobą, są to m.in.: jaśminowce, tawuły wczesne oraz żarnowce. Zapobiega to nadmiernemu rozrastaniu się rośliny oraz ma prowadzić do obfitego rozkwitu w przyszłym roku. Koniec czerwca sprzyja też podcinaniu żywopłotów zarówno iglastych jak np.: cyprysików, jałowców, choin i modrzewi jak i liściastych: dereń biały oraz dereń biały syberyjski. Zabieg ten spowoduje zagęszczenie, a najlepiej wykonać go za pomocą specjalistycznych nożyc do żywopłotu.

W czerwcowym kalendarzu powinniśmy również pamiętać o usunięciu przekwitniętych kwiatostanów lilaków, róż i bzu, najlepiej zrobić to nożycami ogrodniczymi. Pora ta jest idealna na posadzenie bylin.

Z pewnością zmorą każdego ogrodnika są chwasty, tak więc i w tym miesiącu nie możemy o nich zapominać, gdyż ze względu na warunki rozwijają się one w szybkim tempie. Trzeba pamiętać, że najlepiej pozbywać się ich w fazie wzrostu, gdyż kiedy zakwitną, mogą rozsiać swoje nasiona.

Więcej o usuwaniu chwastów w naszym artykule: Ogród wolny od chwastów

Ważnym jest również, też by pamiętać o regularnym koszeniu trawnika, przyjmowane jest, że optymalna ilość koszenia to raz na tydzień, po takim zabiegu należy starannie wygrabić pokos (chyba, że kosiarka posiada kosz na trawę). Sprzyja to zagęszczeniu i poprawie kondycji trawy. W tym słonecznym czasie bardzo ważną rzeczą jest częste podlewanie. Jeżeli nie zasililiśmy trawnika w maju ewentualnie możemy zastosować mieszanki nawozowe.

W ogrodzie warzywnym możemy zacząć zbierać swoje pierwsze plony m.in. sałatę i rukole, koper, młode buraczki, rzodkiewkę oraz marchewkę. Podobnie jak rabaty kwiatowe, warzywnik również wymaga systematycznego pielenia oraz podlewania. By zadbać o dobry wzrost roślin piennych powinno zastosować się odpowiednie podpory, podobnie jest z pomidorami. Miłośnicy ziół mogą ściąć świeże pędy, jednak należy pamiętać by suszyć je powoli, nigdy na słońcu, gdyż mogłoby to spowodować zatracenie ich właściwości.

Kwiaty kwitnące w czerwcu: piwonie, irysy, goździki, dzwonki, ostróżki, maki, orliki, stokrotki, zawciąg nadmorski, dąbrówka rozłogowa, goryczka krótkołodygowa, łubiny, firletka smółka, przymiotno, tojeść kropkowana, trzykrotka wirginijska, wcześniejsze odmiany liliowców.

Krzewy i drzewa kwitnące w czerwcu: kalmia, głogi, złotokap zwyczajny, kalina, wejgelia, róże, czarny bez, kolkwicja chińska, pięciorniki krzewiaste, pęcherznica kalinolistna, ligustr, żylistek, robinie, dziurawiec kielichowaty. Pod koniec miesiąca zaczyna kwitnąć tawuła japońska.

Pnącza kwitnące w czerwcu: glicynia chińska (słodlin, wisteria), wiciokrzew pomorski.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP