Jesień najlepszym czasem na wertykulację trawnika

wertykulacja-trawnika

Aby trawnik mógł stanowić wizytówkę Twojego ogrodu już teraz należy go przygotować do kolejnego sezonu. To właśnie jesienią trzeba go zabezpieczyć przed czynnikami atmosferycznymi, które zimą są szczególnie niebezpieczne dla gleby. Pielęgnacja trawnika jest łatwiejsza niż to się wydaje, dlatego czym prędzej przeprowadź jesienną wertykulację w swoim ogrodzie.

Dlaczego wertykulacja trawnika jesienią jest ważna?

Wertykulacja trawnika polega na usunięciu mchu, zbitego filcu oraz przycięciu darni za pomocą wertykulatora. Zarówno filc, jak i mech powstają na skutek intensywnego koszenia trawy i korzystania z niego. Efektem zbyt dużej ilości zanieczyszczeń w trawniku jest spowolnienie jego wzrostu lub nawet jego całkowite zaprzestanie. Dlatego, jeśli zależy Ci na pięknym trawniku to przeprowadź jego wertykulację. Zabieg ten ma za zadanie nie tylko usunięcie szkodliwych chwastów i resztek organicznych, ale również napowietrzenie gleby oraz umożliwienie dotarcia wody w głąb ziemi. Po wertykulacji trawa jest przygotowana na przetrwanie zimy, co sprawi, że wiosną będzie ona zdrowa i gęsta.

Jak przeprowadzić jesienną wertykulację trawnika?

wertykulacja-trawnikaAby przeprowadzona wertykulacja przyniosła oczekiwane efekty należy odpowiednio przygotować trawnik. Przede wszystkim powinieneś dość nisko skosić trawę i oczyścić ją z zalegających liści i gałązek. Następnie możesz przystąpić do właściwego zabiegu, czyli wertykulacji. Jednorazowe przejechanie wertykulatorem po trawniku nie wystarczy, dlatego aby zabieg ten był skuteczny trzeba zrobić to kilkakrotnie. Podczas pierwszego przejazdu urządzeniem ostrze należy ustawić na głębokość około 5 mm, a podczas kolejnych przejazdów na 10 mm. Wertykulację wykonuje się pasmo po paśmie, po czym tę czynność należy powtórzyć także w przeciwnym kierunku. Podczas przeprowadzania tego zabiegu trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jest on dosyć czasochłonny – w szczególności dla osób, które mają dużą powierzchnię do pielęgnacji. Trawnik po tym zabiegu nie wygląda korzystnie, jednak po paru tygodniach odbuduje się i w czasie wiosennych roztopów zauważalne już będą pierwsze efekty.

Czynności wspomagające wertykulację trawnika

Po zabiegu wertykulacji trawnik należy zagrabić plastikowymi grabiami, aby usunąć resztki starej trawy. Wygrabione odpady należy zapakować do worków na śmieci i wyrzucić. Nie powinno się ich kompostować, ponieważ mogą zawierać szkodliwe zarodniki grzybów. Kolejną czynnością, którą trzeba wykonać po wertykulacji jest wzruszenie gleby widełkami lub grabiami oraz zrobienie dosiewki. W miejscach, gdzie brakowało trawy i pokazały się gołe placki, wyrosną nowe roślinki, dzięki czemu trawnik prezentować się będzie doskonale. Również odpowiednio spulchniona gleba będzie sprzyjała wzrostowi nowej trawy. Ostatnim etapem jest podlanie całego trawnika, gdyż dobrze nawodniona powierzchnia ułatwi wzrost nowym źdźbłom. Należy o tym pamiętać i nie czekać aż do deszczu, który może szybko nie nadejść.

Wertykulacja trawnika w porze jesiennej przyniesie piękne efekty na wiosnę. Zadbany trawnik będzie pięknym dopełnieniem ogrodu. Sam proces wertykulacji nie jest trudny, dlatego warto go wykonać w swoim ogrodzie jak najszybciej.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP