Pompa powierzchniowa – zastosowanie w ogrodzie

Urządzając ogródek należy pomyśleć o wielu sprawach. Oprócz wyboru ulubionych drzew, zasiania trawy i kolorowych kwiatów, trzeba pamiętać o zapewnieniu roślinom odpowiedniego podlewania. Obojętnie czy będzie to system automatycznych zraszaczy, czy wąż zakończony specjalnym pistoletem – warto zastanowić się nad zakupem pompy.

Pompa ogrodowaNa rynku dostępnych jest wiele jej rodzajów – pompy zanurzeniowe i powierzchniowe, elektryczne i spalinowe, istnieją również hydrofory, które kontrolują poziom wody w zbiorniku ciśnieniowym. Mają różne zastosowanie – są nie tylko podstawą sprawnego funkcjonowania domowego wodociągu, mogą również pomóc opróżnić basen, stanowią również ratunek dla osób, którzy muszą w szybkim tempie pozbyć się dużej ilości wody z zalanych powierzchni.

Najpopularniejszą pompą stosowaną w ogrodzie jest z pewnością pompa powierzchniowa, zwana też popularnie „ogrodową”. Sama nazwa wskazuje już na główne cechy tego urządzenia – by zaczęła pracować, nie musi być zalana wodą, dlatego może znajdować się poza zbiornikiem wody. „Powierzchniowa” oznacza również pracę na ograniczonej głębokości. Taka pompa będzie działać, jeśli tylko lustro wody nie znajduje się dalej niż 7 metrów wgłąb (przy pompach o wyjątkowej mocy jest to granica 8 metrów). Umieszczona na przykład w zbiorniku na deszczułkę, pozwoli skutecznie obniżyć koszty związane z eksploatacją wody pitnej – po co naliczać kolejne litry na wodomierzu, jeśli można skorzystać z dobrodziejstw opadów.

HydroforZastosowanie pomp ogrodowych cechuje się wysoką elastycznością. Można je przenosić z miejsca na miejsce, ale także zamontować na stałe w wybranym punkcie ogrodu. Gwarantuje to ich zwarta budowa (wymiary największych nie przekraczają 0,5 m w długości, szerokości i wysokości), a także waga (wahająca się od 5kg do 34kg). Przy zakupie warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest pompa – stal nierdzewna lub mocne tworzywo sztuczne uodpornią urządzenie na upływ czasu i zapewnią niezawodność. Nie można zapomnieć również o dobraniu węża z odpowiednią końcówką, a co za tym idzie, sprawdzeniu średnicy króćca przyłączeniowego – wynosi ona najczęściej od 2,5cm do 5cm.

Wyróżnić można kilka rodzajów pomp powierzchniowych. Na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na zakup? Przede wszystkim konieczne jest sprawdzenie, jaką moc musi posiadać urządzenie. Żeby pomóc sobie przy wyborze, należy sprawdzić, jaka wysokość poboru wody na godzinę potrzebna jest, by zasilić zraszacze lub inne mechanizmy. Mając na przykład cztery zraszacze wytryskujące 1200 litrów na godzinę, urządzenie przepompowujące 6000 l/h w zupełności wystarczy. Gdy zaś zraszaczy jest więcej, wówczas konieczny jest zakup większej pompy. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, warto skonsultować je ze sprzedawcą lub specjalistą od ogrodnictwa.

Pompa spalinowaOstatni ważny wybór przy zakupie pompy dotyczy tego, czy wybrać urządzenie zasilane prądem czy paliwem. Pompy elektryczne są na pewno cichsze i można je umieszczać pod wodą. Wśród nich istnieją silniki jednofazowe oraz trójfazowe. Trójfazowe uważane są za bardziej ekonomiczne, ale wymagana jest do nich odpowiednia instalacja elektryczna. Minusem tych pomp jest jednak zależność gniazdka, co może utrudniać jej przenoszenie z miejsca na miejsce (gdy na przykład kabel nie sięga drugiego krańca ogrodu). Pompy spalinowe nie ograniczają użytkownika pod tym względem, ale za to pracują głośniej i nie można zanurzać ich w wodzie.

Pompa powierzchniowa to ten rodzaj urządzeń ogrodowych, które charakteryzują się szerokim wachlarzem zastosowań. Znając właściwości poszczególnych typów pomp, łatwiej będzie podjąć odpowiadającą indywidualnym potrzebom decyzję o zakupie.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP