Trawnik po zimie – jak wykonać regenerację?

trawnik-po-zimie

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia po długiej i nieprzyjemnej zimie. Patrząc na nasz trawnik od razu widać, że potrzebuje on porządnej regeneracji po mroźnych miesiącach. Jak zaplanować pracę tak, by trawnik znowu cieszył oko swoim zdrowym wyglądem?

Po pierwsze: aeracja

trawnik-po-zimiePrzede wszystkim należy przygotować trawnik do zabiegów, czyli zgrabić starą trawę oraz znajdujące się na nim liście. Kolejnym krokiem jest tak zwana aeracja, czyli napowietrzenie gleby. Polega ona na nakłuwaniu podłoża przy pomocy specjalistycznego sprzętu albo ewentualnie wideł lub też specjalnych kolców mocowanych do podeszwy buta. Na większej powierzchni najwygodniej jest jednak użyć do tego specjalnego walca z kolcami, czyli aeratora. Nakłucia powinny mieć od 8 do 10 cm głębokości. Zabieg ten wpływa pozytywnie na wentylację powietrza w glebie i polepsza chłonność wody, co przekłada się na szybszą reakcję wzrostową. Zabieg ten jest szczególnie ważny jeżeli gleba wygląda na gliniastą i ciężką, bowiem wówczas zatrzymuje zdecydowanie zbyt dużo wody, co nie pozwala na całkowity rozwój roślin. W takim przypadku warto wykonać aerację, a następnie przysypać powierzchnię 3-5 milimetrową warstwą piasku, co zdecydowanie zwiększy przepuszczalność podłoża i jego porowatość.

Dosiewy trawy

Czasami po zimie trawa w niektórych miejscach przestaje rosnąć, tworząc puste “placki”. W takiej sytuacji niezbędny jest posiew nowych roślin. W tym celu najlepiej zmieszać nasiona z przygotowaną wcześniej próchniczą ziemią i wysiać w odpowiednie miejsca. Na rynku dostępne są również specjalnie mieszanki nasion wraz z nawozem startowym. Po wysiewie należy też pamiętać o częstym podlewaniu, aby nasiona miały optymalne warunki do kiełkowania. Przy regularnej pielęgnacji po niecałych dwóch miesiącach ubytki nie powinny być widoczne.

Regularność w podlewaniu i nawożeniu

Bardzo istotne jest systematyczne podlewanie oraz nawożenie trawnika. W przeciwnym razie szybko pożółknie i zaschnie zamiast cieszyć oczy swoją intensywną zielenią. Warto pomyśleć o zakupie automatycznego zraszacza z zegarem czasowym. Dodatkowo, aby trawa szybciej rosła należy ją regularnie nawozić, przez co dostarczone zostaną jej niezbędne minerały. Pierwsze nawożenie trzeba wykonać już wczesną wiosną, kiedy tylko murawa zaczyna się zielenić. Najlepiej sprawdzą się nawozy charakteryzujące się przedłużonym działaniem – nie wypłukują się one tak łatwo do głębszych warstw ziemi, przez co lepiej oddziałują na porost trawy.

Zadbany trawnik w całej swojej okazałości jest niezastąpioną ozdobą każdego domu. Po zimie należy pomóc mu wrócić do swojej świetności poprzez zabiegi regeneracyjne oraz systematyczne wspomaganie jego rozwoju. Warto także wprowadzić niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, które pozwolą nam cieszyć się jego intensywną zielenią.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP