Jak dbać o taras?

Właściciele domków jednorodzinnych mogą cieszyć się nie tylko większą swobodą, ale również przestrzenią pozwalającą relaksować się na świeżym powietrzu bez opuszczania posesji. Jednym z rozwiązań umożliwiających taki wypoczynek jest zbudowanie tarasu. To miejsce szczególnie sprzyjające uzupełnianiu energii i organizowaniu spotkań w gronie znajomych bądź rodziny.

Taras może być ozdobą domu i ogrodu – szczególnie, gdy w jego pobliżu będą rosnąć ulubione rośliny, a on sam zostanie zagospodarowany wygodnymi meblami ogrodowymi pasującymi do stylistyki domu. Odpowiednia powinna być również nawierzchnia, z której jest wykonany. Największą popularnością cieszą się beton, kamienie naturalne oraz drewno. Każdy z tych materiałów wymaga innego rodzaju pielęgnacji, jednak schemat postępowania jest bardzo podobny.

Oczyszczenie powierzchni

myjkaPo zimie kiedy taras był narażony na trudne warunki atmosferyczne, należy go odpowiednio oczyścić. Do tego celu najlepiej użyć myjki ciśnieniowej, która skutecznie zmyje brud i zalegające rośliny. Następnie należy dokonać oględzin tarasu i zwrócić uwagę na ewentualne zacieki bądź plamy, które można zlikwidować przy użyciu odpowiednich detergentów. Gdy niechciane zabrudzenia znikną, może okazać się, że konieczne jest ponowne pomalowanie powierzchni – wówczas należy wybrać farbę dostosowaną do konkretnego surowca, która nie tylko odświeży kolor, ale również stworzy powłokę ochraniającą przed zabrudzeniami i niekorzystnym wpływem pogody.

Zabezpieczenie przed niszczeniem

patioBardzo ważna jest także impregnacja nawierzchni – niezależnie od materiału użytego przy budowie tarasu. By sprawdzić czy jest ona konieczna, wystarczy polać taras odrobiną wody. Jeśli ta wsiąknie w powierzchnię, trzeba zastosować środki impregnujące, natomiast jeśli krople będą “ślizgać się” po tarasie, nie trzeba powtarzać zabiegu. Po takim przygotowaniu należy pamiętać, że spadające liście niektórych drzew mogą przyczynić się do powstania nieusuwalnych zabrudzeń. By nie zaprzepaścić pracy włożonej w przygotowanie tarasu do sezonu warto regularnie go zamiatać i oczyszczać, co zapobiegnie odbarwianiu powierzchni.

Pielęgnacja drewna

Nawierzchnie drewniane potrzebują regularnego olejowania specjalnym preparatem. Ten zabieg należy wykonać tuż po zakończeniu budowy, a następnie powtarzać go 1-2 razy w roku lub, gdy wyraźnie zauważy się wytarcie wierzchniej warstwy. Wówczas należy dokładnie oczyścić taras i pokryć środkiem drewno na nowo.

Posiadanie tarasu docenia się zwłaszcza w letnie, ciepłe dni, kiedy to pogoda zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Jego pielęgnacja nie zabiera dużo czasu, ale jest niezbędna dla zachowania estetycznego wyglądu nawierzchni. Dzięki regularnemu stosowaniu wymienionych zabiegów taras będzie dobrze zakonserwowany, co uchroni go przed niszczeniem i pozwoli na dłużej cieszyć się tą nastrojową przestrzenią.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP