Zakup kosiarki spalinowej – na co zwracać uwagę?

na-co-zwracac-uwage-przy-zakupie-kosiarki-spalinowej

Jesteś właścicielem ogromnego ogrodu, rekreacyjnej działki, a może po prostu posiadasz trawnik przed domem? Wszystkie te powierzchnie wymagają odpowiedniej pielęgnacji, jednakże dla każdej z nich dedykowany jest inny rodzaj kosiarki spalinowej. Sprzęty różnią się cechami użytkowymi, takimi jak szerokość koszenia, moc silnika, funkcjonalnością czy poziomem komfortu użytkowania. Sprawdź, na co trzeba zwracać uwagę przy zakupie kosiarki spalinowej.

Szerokość koszenia

kosiarka-spalinowaPodstawowym kryterium przy wyborze kosiarki spalinowej jest rozpatrzenie powierzchni trawnika oraz czasu, który możesz poświęcić na jego koszenie. Dla małych areałów do 500 m² najlepiej sprawdzą się kosiarki o szerokości koszenia 40 centymetrów. W przypadku średnich ogrodów, gdzie powierzchnia koszenia sięga 1000 m² najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie sprzęt z szerokością 46 cm. Na murawach większych niż 1000 m² najlepiej sprawdzi się kosiarka spalinowa o szerokości 51-53 cm.

Kosiarka spalinowa – z napędem czy bez?

Jeżeli Twój ogród ma mniej niż 1000 m², a Ty cenisz sobie solidną moc i lubisz konkretne, ciężkie maszyny to wybierz kosiarkę spalinową bez napędu. Natomiast w przypadku trawników, których powierzchnia całkowita przekracza 1000 m² koniecznie wybierz sprzęt z napędem na koła. Dzięki niemu nie tylko skosisz murawę sprawnie i szybko, ale także zaoszczędzisz sporo energii. Większość maszyn z napędem ma stałą prędkość 4,5 km/h, jednak są też modele, które posiadają regulowany napęd, zapewniający prędkość w przedziale od 2,5 – 4,5 km/h.

Moc oraz żywotność silnika

Kolejną kluczową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki spalinowej jest oczywiście moc jej silnika. I tutaj znów należy wziąć pod uwagę powierzchnię swojego trawnika, a także gęstość oraz rodzaj murawy. Moc powinna być tym większa, im większą powierzchnię trawnika masz do skoszenia. Jeżeli chodzi o żywotność silników kosiarek spalinowych to standardowo są one budowane na 250 h pracy, co oznacza, że kosząc trawnik o powierzchni 1000 m2 silnik zapewni około 10 lat pracy. Do jeszcze większych areałów konstruowane są specjalne silniki z żeliwną tuleją cylindra, które zapewniają od 500 do 1000 godzin nieprzerwanej pracy. Najpopularniejsze marki takich silników to Loncin, Honda oraz Briggs&Stratton.

Elastyczność zastosowań kosiarki

Przy każdym, nawet małym ogrodzie duże znaczenie ma wielofunkcyjność kosiarki. Zbieranie skoszonej trawy do kosza przymocowanego do sprzętu, mielenie źdźbeł, koszenie z bocznym lub tylnym wyrzutem to funkcje, które z pewnością usprawnią część prac związanych z pielęgnacją trawnika.

Komfort użytkowania

Ostatnim, jednak równie ważnym aspektem co pozostałe, przy zakupie kosiarki spalinowej jest możliwość dostosowania sprzętu w taki sposób, by komfort użytkowania był na najwyższym poziomie. W tym celu w kosiarkach stosuje się przede wszystkim centralną regulację wysokości koszenia, napęd na tylne koła, a także dyszę ułatwiającą mycie obudowy. Dla usprawnienia rozruchu kosiarki często można spotkać się z modelami, które mają wmontowany elektryczny rozrusznik.

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione aspekty zakup kosiarki może nie należeć do najłatwiejszych zadań. Jednak możesz być spokojny, bowiem nasi doradcy służą pomocą w wyborze idealnej kosiarki spalinowej. Możesz także zapoznać się z ofertą naszego sklepu, w którym znajdziesz mnóstwo różnych modeli.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP