Jak wyczyścić oczko wodne z mułu?

czyszczenie oczka z mulu

Oczko wodne może być wspaniałą ozdobą ogrodu, jednak aby pięknie się prezentowało, musi być zadbane. Naturalnym procesem jest pojawianie się rzęsy wodnej, a także mułu po kilku latach od założenia stawku. Należy go usunąć nie tylko ze względów estetycznych, lecz także z powodu trujących gazów w nim powstających, które są niebezpieczne dla organizmów żywych w zbiorniku.

Jak uniknąć powstawania mułu?

Muł tworzy się z kory drzew, krzewów, kwiatów i liści, które wpadają do akwenu. Jeżeli oczko wodne znajduje się w ich pobliżu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zarośnie. Trzeba szczególnie uważać podczas nawożenia roślin rosnących przy oczku, ponieważ nawóz, który do niego wpadnie może być pożywką dla glonów. Im mniejszy i płytszy zbiornik, tym szybciej zarasta. Aczkolwiek nie ma możliwości całkowitego uniknięcia tworzenia się mułu. Ewentualnie można opóźnić jego powstawanie, dlatego jeżeli istnieje taka opcja dobrze jest powiększyć zbiornik. Jeżeli mamy ryby i sypiemy im dużo pokarmu, którego nie są w stanie zjeść, to resztki tej karmy opadną na dno, sprawiając, że będą korzystać z nich glony. Dobrze jest zatem obserwować ryby i dawać im tylko tyle jedzenia, ile potrzebują.

lilie wodneWarto być ogrodnikiem w swoim oczku – zamiast alg można w nim mieć rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także rozkładają substancje szkodliwe oraz zapobiegają nadmiernemu rozwojowi bakterii i glonów. Dobrze także zainwestować na przykład w lilię wodną, której rozłożyste liście ograniczają dostęp światła do dna stawu, a tym samym hamują rozwój niechcianej roślinności. Na dnie można także zainstalować worki z kwaśnym torfem – one także utrudniają proces rozwoju glonów i sinic.

Jak oczyścić oczko wodne?

Co zrobić, gdy w oczku pojawi się jednak muł? Oczywiście należy je oczyścić – możliwie jak najszybciej. Po pierwsze zawsze warto to zrobić przed sezonem. Przed zabiegiem powinno się wypompować z akwenu około dwóch trzecich wody. Można do tego wykorzystać pompy znajdujące się w naszej ofercie. Jeżeli w oczku znajdują się ryby, koniecznie trzeba je przenieść do mniejszego zbiornika. Następnie należałoby wygarnąć muł, na przykład za pomocą szufli. czyszczenie oczka z mulu
Osoby, które mają ogród kwiatowy lub warzywny, mogą przeznaczyć nieczystości na kompost. Dobrym rozwiązaniem są także odkurzacze do oczek wodnych – zwykle mają one końcówkę ssącą zamontowaną na teleskopowym uchwycie. Jest to metoda bardzo wygodna, nie trzeba bowiem wchodzić do wody. Korzystając z takiego odkurzacza nie ma potrzeby wypompowywać wody. Z mułem można walczyć także w sposób chemiczny – stosując różnego rodzaju preparaty chemiczne, zabijające glony. Kolejną metodą jest wprowadzenie do wody bakterii, które po prostu je zjadają. Zaczynają działać natychmiast i efekty ich pracy można zauważyć bardzo szybko. Oprócz tego można zainstalować specjalny filtr czyszczący z lampą UV, która usuwa nieczystości pojawiające się w oczku wodnym.

Nie należy się zniechęcać, gdy akwen zarośnie – to zupełnie naturalny proces. Można go jednak spowolnić i odwracać jego efekty. A zadbane oczko wodne będzie źródłem zadowolenia i pozwoli cieszyć oko nie tylko gospodarzom, lecz także gościom.

A Wy, jak radzicie sobie z mułem w oczku wodnym? Koniecznie podzielcie się z nami swoimi sposobami na fanpagu na Facebooku Sekrety Ogrodu z Krysiak.pl.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP