Wiosenne sadzenie warzyw – kiedy i jak siać?

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się aktywny dla ogrodników okres sadzenia warzyw. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy i obok jakich roślin sadzić poszczególne warzywa, by cieszyć się obfitymi i wysokojakościowymi plonami.

Nasiona warzywMarzec i kwiecień są najlepszymi miesiącami na wysiew, trzeba jednak pamiętać, że wszystko zależy od wilgotności gleby. Gdy będzie już odpowiednia, należy przystąpić do prac przygotowujących ziemię pod uprawę. Istotne jest spulchnienie gleby w celu rozluźnienia jej struktury – zabieg ten można wykonać ręcznie przy użyciu łopaty, ale również przy pomocy glebogryzarki.

Przed przystąpieniem do wysiewu, warto także zapoznać się z zasadami rozplanowania warzyw na działce. Niektóre rośliny bowiem nie przepadają za sobą, dlatego posadzone obok siebie, źle na siebie oddziałują. Zwiększa się przez to ryzyko występowania chorób oraz niższych plonów. Inne z kolei, będą korzystnie na siebie wpływać, co przyczyni się do szybszego ich wzrostu. Marchew, którą należy wysiewać po ogórkach i pomidorach, najlepiej posadzić w sąsiedztwie szczypiorku i cebuli. Pietruszka dobrze czuje się w towarzystwie pomidorów, a rzodkiewka uwielbia cebulę i ogórki. Przy ostatnich z wymienionych należy posadzić sałatę. Pomidor z kolei daje wspaniałe plony przy bliskości selera, pietruszki oraz marchwi. Dynia przy fasoli, kapusta tuż obok karłowej fasoli, a seler najlepiej w pobliżu pora.

Wysiewanie warzywNiektóre z warzyw jednak nie lubią rosnąć w swoim towarzystwie. Unikać należy sadzenia sałaty obok pietruszki, pomidorów blisko grochu, ziemniaków przy słonecznikach i pomidorach, a kapusty nieopodal gorczycy. Oprócz tego warto wiedzieć, aby nie sadzić obok siebie warzyw, które spełniają wysokie wymagania pokarmowe i wodne. Walorem jest z kolei posiadanie roślin motylkowatych, których korzenie wchodzą w symbiozę z bakteriami, dzięki czemu zwiększa się zawartość azotu w glebie. Mocnym punktem warzywnika jest czosnek, który doskonale sprawdza się w odstraszaniu większości szkodników.

Warzywa w ogrodzieWarto pamiętać, że termin sadzenia poszczególnych warzyw ma ogromny wpływ na ich zbiory. Strączkowe należy zasiać na przełomie marca i kwietnia. Wówczas zbiór będzie możliwy na początku lata. Ogórki, cukinię i dynię powinno siać się w maju. Kalarepę na przełomie maja i czerwca, a kalafior miesiąc wcześniej. Warzywa korzeniowe zaczyna się zasiewać już w marcu. Pietruszkę, marchew i rzodkiew w ostatnich dniach tego miesiąca, a buraki ćwikłowe około 30 dni później. Aby cieszyć się zbiorami cebuli w sierpniu, powinno zasiać się ją już w marcu. Szpinak można siać dwa razy w roku – w marcu oraz na przełomie sierpnia i września, pomidory z kolei na początku kwietnia. Dla rzodkiewki idealny okres to przełom marca i kwietnia.

Najbardziej pracowitymi miesiącami jest z pewnością kwiecień i maj to właśnie wtedy większość sadzonek i nasion powinno znaleźć już się w ziemi. W późniejszym okresie możliwości jest już o wiele mniej. Mając na uwadze przyszłoroczne zbiory, w październiku można dokonać posadzenia zimowej marchwi i czosnku.

Warzywa z własnego ogroduUprawa warzyw to nie tylko mądre rozsadzenie roślin, ale przede wszystkim odpowiednia ich pielęgnacja. Troszczyć się należy o to, by miały wystarczająco dużo miejsca do rozwoju. Nie wolno zapominać także o podlewaniu, a w niektórych przypadkach o odpowiednim nawożeniu.

Dzięki dostosowaniu się do tych podstawowych wskazówek, można posiadać niemal stuprocentową pewność, że w odpowiednim czasie będzie można cieszyć się obfitymi plonami. Bezsprzecznie warto poświęcić swój czas na uprawę warzyw w przydomowym ogródku – tylko takie dają gwarancję świeżości, braku szkodliwych substancji, a także możliwość zaoszczędzenia pieniędzy.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP