Gleba w ogrodzie – jak przygotować ją do zimy?

gleba w ogrodzie

Każdy posiadacz ogrodu wie, z jak wieloma obowiązkami musi się zmierzyć podczas przejściowych pór roku. To właśnie jesienne miesiące są idealnym czasem na to, aby przygotować swoją przydomową oazę na nadejście ujemnych temperatur i niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jednym z elementów, na którym należy skupić się szczególnie, jest gleba w ogrodzie.

Gleba w ogrodzie – przygotuj ją do zimy!

Jesienią należy wykonać całą masę czynności, które będą mogły zapobiec wyjaławianiu się gleby. Pierwszą z nich jest oczywiście nawożenie za pomocą środków organicznych – świetnie sprawdzi się w tym przypadku obornik lub kompost. Mówiąc o pracach w ogrodzie, nie sposób nie wspomnieć również o orce przedzimowej, która pozwala odchwaścić glebę, a także spulchnić ją i napowietrzyć. Wspomniany zabieg jest szczególnie ważny dla osób, które planują uprawiać warzywa i zboża. Posiadacze działek, na których znajdują się gleby piaszczyste, mogą wzbogacić je torfem i gliną po uprzednim przekopaniu. Jeśli jednak podłoże w ogrodzie jest zbyt kwaśne, zaleca się przeprowadzenie wapnowania – jesień jest idealnym czasem na ten zabieg.

Glebogryzarka – bezcenny pomocnik podczas jesiennych prac w ogródku

gleba w ogrodzieSpulchnianie ziemi jest pracą niesamowicie czaso- i energochłonną. Jest jednak szalenie potrzebne – w wyniku nakłuwania, wierzchnia warstwa gleby jest naruszana, a woda, powietrze i składniki mineralne są w stanie wniknąć w jej głąb. Teren jest dzięki temu równy, odżywiony i spulchniony. Czy jest coś, co może rozwiązać ten problem? Jak najbardziej – odpowiedzią na wszelkie problemy związane z tym czasochłonnym procesem jest glebogryzarka – urządzenie, które czynią pracę w ogrodzie wygodniejszą i skuteczniejszą.

  • Glebogryzarki elektryczne to urządzenia pracujące cicho, wymagające podłączenia do źródła prądu. Spulchniają glebę na niewielkiej głębokości, dlatego doskonale sprawdzają się na nieco mniej wymagających terenach, na przykład w przydomowych ogródkach o niewielkiej powierzchni.
  • Glebogryzarki spalinowe to z kolei modele o zdecydowanie większej mocy. Mogą więc pracować w trudniejszych warunkach, na twardej ziemi. Są zdecydowanie bardziej wydajne, a co za tym idzie – również głośniejsze i cięższe.

Zima w ogrodzie – co jeszcze należy zrobić?

Przed zimą należy również wygrabić podwórko i usunąć resztki roślinne, które się na nim znajdują. Po okresie pięknych, spadających liści, działania tego typu są konieczne. W przeciwnym razie, na terenie ogrodu mogą pojawić się grzyby, bakterie, nornice i gryzonie. Należy zadbać również o instalację nawadniającą – zamarznięta woda zwiększa swoją objętość, dlatego należy ją usunąć, a węże i mikrozraszacze – schować. Jesień jest także idealnym czasem na czyszczenie i konserwację narzędzi. Podstawowe działania w tym zakresie opierają się na wyczyszczeniu na sucho, a następnie nasmarowaniu metalowych elementów olejem maszynowym.

Za wszystkie wyżej wymienione czynności warto zabrać się jak najszybciej. Wczesną jesienią zdecydowanie przyjemniej pracuje się w ogródku dzięki ostatnim, ciepłym podmuchom wiatru. Jeśli więc Twój ogród wciąż czeka na przygotowanie do zimy – rozpocznij działania jak najszybciej!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP