Owocowy ogród

Lipiec i sierpień to nie tylko czas relaksu w ogrodzie – to także pora intensywnych zbiorów upraw. Także dojrzałych owoców z drzew owocowych. Aby jednak cieszyć się obfitymi plonami każdego roku, trzeba wiele uwagi poświęcić samej pielęgnacji drzewek. Zaniedbane drzewka nie wydadzą bowiem soczystego owocu, z którego możliwe będzie wykonanie licznych, smacznych przetworów

Zbieranie owocówNajdorodniejsze i najsmaczniejsze z zebranych plonów wykorzystuje się często do codziennego użytku w formie deserów czy przekąsek. Jeśli jednak pielęgnacja sadu była odpowiednio zaplanowana i dostosowana, wówczas można cieszyć się znacznie większą ilością zebranych owoców. Smakosze własnych upraw oraz miłośnicy konfitur z pewnością poświęcą czas na przygotowanie smacznych i zdrowych przetworów, których smakiem będą mogli cieszyć się również zimą. Osoby posiadające nieco mniej czasu lub chęci, mogą zamrozić zebrane owoce. Dzięki temu na dłużej zachowają ich świeżość i swoją naturalną postać. Nadmiarem zbiorów warto podzielić się z innymi, bądź dokonać wymiany, np. prosząc w zamian o owoce lub odmianę, której nie posiada się w swoim ogrodzie.

By móc sobie zapewnić dorodne zbiory każdego sezonu, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja drzew owocowych przez cały rok. Choć najczęściej mówi się o cięciu zimowym lub wiosennym, należy także pamiętać o tym, żeby także w lato odpowiednio przyciąć gałęzie drzew. Cięcie to szczególnie charakterystyczne jest dla drzew pestkowych (m. in. wiśnia, czereśnia, morela, brzoskwinia, śliwka).

ZbioryNiektóre z tych gatunków, takie jak wiśnia czy czereśnia, przycina się dopiero po zbiorze owoców, ponieważ jest to czas, w którym drzewa te są bardziej odporne na różnego rodzaju choroby. Z kolei brzoskwinie powinno przycinać się wcześniej (na przełomie czerwca i lipca), by zadbać o dużą ilość światła, które wpłynie na ilość, ale i jakość przyszłych zbiorów. Należy pamiętać, że przycina się drzewa kilkuletnie. Przed przystąpieniem do tego zabiegu warto zapoznać się z informacjami, kiedy i jakie drzewa można zacząć ciąć.

Lato to także czas na cięcie tzw. „wilków”. Są to długie pionowe pędy wyrastające ze „śpiących oczek” grubych konarów. Ich usunięcie jest konieczne, ponieważ zaciemniają dojrzewające owoce. Dlatego tę czynność powinno się dokonać nie później niż 3 tygodnie przed owocowaniem drzew. Przycinając „wilki”, można pozostawić te rosnące (możliwie przypominające) pod kątem prostym. W przyszłości mogą one zastąpić stare gałęzie. PodlewanieNależy pozbyć się także odnóg rosnąco ukośnie, ponieważ będą one podatne na złamania pod ciężarem owoców.

Przystępując do letnich prac w ogrodzie nie można zapomnieć także o glebie wokół drzew. Podobnie jak na grządkach i rabatkach powinna ona zostać odchwaszczona. Zabieg ten warto wykonywać regularnie, by uniknąć większego rozrostu niepożądanych roślin, których korzenie zabierać będą cenną latem wodę oraz minerały. Ponadto regularne odchwaszczanie wzruszy glebę, co wpłynie korzystnie na jej właściwości, a także pozwoli uniknąć chemicznych oprysków. W bardzo suchych okresach należy pamiętać także o podlewaniu drzewek, które w przyszłości dalej mają rodzić soczyste owoce.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP