Maj – kalendarz prac ogrodniczych

Kwitnąca brzoskwinia

Maj to miesiąc, kiedy wiosna może królować. Przyroda, już obudzona do życia, zaskakuje swą bogatą kolorystyką. A jak można pielęgnować rośliny w ogrodzie w tym miesiącu, by jeszcze bardziej przykuwał uwagę? Ładna pogoda jak najbardziej sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu w promieniach słonecznych, można więc poświęcić nieco uwagi niezbędnym pracom ogrodniczym.

Ważne jest odpowiednie nawadnianie gleby, które zapewni roślinom dobry start. W przypadku krzewów, lepiej jest podlać je raz, a obficie, niż zapewniać im mniejsze, ale częstsze dostawy wody. W przypadku trawników, lepiej podlewać regularnie, w mniejszych ilościach.

Połowa maja to odpowiedni czas, by zapewnić roślinom ochronę przed szkodnikami i chorobami. Na krzewach można zawiesić pułapki wabiące owady. Należy również zwracać uwagę na ewentualne pojawienie się mszyc i od razu działać. Przede wszystkim należy usunąć najsilniej porażone liście i wierzchołki pędów z koloniami mszyc, a całą roślinę spryskujemy preparatem do tego przeznaczonym. Możliwe jest także wykonanie naturalnego oprysku  z pokrzywy, cebuli bądź czosnku. Należy pamiętać, że opryski nienaturalne należy wykonać przed pojawieniem się liści na drzewach owocowych – wiosna przyszła spóźniona, ale większość drzewek już cieszy nas małymi listkami i kwiatami, w związku z czym na opryski chemiczne jest już w tym sezonie za późno.

BezWłaśnie teraz zaczynają kwitnąć bzy (lilaki). Nie mają one szczególnych wymagań co do ziemi, są także niezwykle odporne na wysoką i niską temperaturę. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, który powinien być wykonany w przypadku bzów jest cięcie pędów, którego należy dokonać zaraz po ich przekwitnięciu.

W maju rośliny cebulowate, takie jak tulipany, narcyzy udają się już na spoczynek. Dlatego ważne jest odpowiednie ich przygotowanie. Powinno się ściąć kwiaty tulipanom, narcyzom, hiacyntom, a gdy liście zaczną żółknąć, należy przestać podlewać rośliny.

Maj to idealna pora na sadzenie roślin. Właśnie teraz możemy zająć się ogrodowymi rabatkami – to czas wysiewu roślin dwuletnich (bratki, goździki, dzwonki ogrodowe) i niektórych jednorocznych (astry, aksamitki, nagietki).

Młode pędy roślin pnących i szpalerowych (płożących)  należy przywiązać, gdyż luźno zwisające pędy źle znoszą silne wiatry. Młode rośliny, które powinny być krzaczaste, należy przycinać tak, by zostawały najwyżej po dwa pędy. Na krzewach róż mogą pojawić się dzikie pędy wyrastające spod miejsca okulizacji. Zauważone „dziczki” należy natychmiast wyłamać, odsypując jednocześnie ziemię z okolic szyjki korzeniowej.

Słońce i ciepło sprzyja rozrostowi szkodliwych glonów w oczkach wodnych. Aby temu zapobiec należny nie przekarmiać ryb, gdyż właśnie gnijące resztki pokarmu są doskonałą pożywką dla glonów. Powinno się także cieniować staw, by ograniczyć nasłonecznianie się wody. Jeśli jednak to nie pomaga, można zaopatrzyć się w środki glonobójcze.

Kosiarka elektrycznaW okresie wiosennym ważne jest również odpowiednie pielęgnowanie trawnika. Jeśli zauważy się na nim mech, glebę należy spulchnić przy użyciu wertykulatora. Natomiast jeżeli po skoszeniu trawy widać na trawniku chwasty, powinno się zastosować odpowiednie środki przeznaczone do zwalczania chwastów. Przyszedł również czas na regularne koszenie trawnika.

Warto poświęcić nieco czasu na wiosenne prace w ogrodzie, by cieszyć się jego pięknem przez cały sezon.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP