Jak dbać o ogród zimą?

jak-dbac-o-ogrod-zima

Jeśli myślisz, że zimą nie musisz zaglądać do swojego ogrodu to jesteś w błędzie. Mimo, iż w chłodnych miesiącach nasadzenia nie wymagają tak wzmożonej pielęgnacji jak latem, nie oznacza to, że można o nich zapomnieć. Ponadto zimna pora roku sprzyja planowaniu – teraz możesz spokojnie zastanowić się nad zmianami na posesji.

Pielęgnacja trawnika

trawnik zimąMroźna aura ze wzmożonymi opadami śniegu nie sprzyja kondycji trawnika. Źdźbła przysypane grubą warstwą białego puchu nie mają dostępu do powietrza, przez co między nimi rozwijają się liczne grzyby. Odśnieżając trawę, dostarczasz jej odpowiednią dawkę tlenu i niwelujesz ryzyko wystąpienia chorób wiosną. Dodatkowo, odpowiednio pielęgnowana, powinna szybciej odżyć po odwilży. Kiedy zima jest wyjątkowo surowa, a pokrywa śnieżna na stałe przykryje ogród, staraj się nie wydeptywać ścieżek na trawniku, ciągłe ubijanie danego fragmentu sprawi, że w tym miejscu latem może nie zrobić się zielono. Zaspy powstałe po odgarnianiu śniegu umieść pod drzewami, zwłaszcza iglastymi, dzięki temu kiedy wszystko zacznie się topić zostaną one odpowiednio nawodnione.

Jak dbać o ogród zimą?

Podczas srogiej zimy warto sprawdzić kilkakrotnie okrycia poszczególnych roślin. Ważne, aby byliny były odpowiednio zabezpieczone przez cały mroźny okres, aż do wiosny i pierwszych odwilży. Jeżeli śnieg zaczyna tworzyć duże białe czapy na krzewach i drzewach, warto je odgarniać lub delikatnie strzepywać – unikniesz w ten sposób wielu połamanych łodyg i gałęzi. Kiedy temperatura jest dodatnia należy bezwzględnie podlewać rośliny wiecznie zielone, które nie tracą listowia jesienią. W takich warunkach dobrze jest także prześwietlić nieco bujne krzewy. Łagodny styczeń i luty to dobry czas, jeśli nie wykonałeś tego zabiegu w grudniu. Przerzedzanie roślin jest niezwykle istotne, ponieważ wycinając część pędów, dajesz szansę innym fragmentom na pobranie promieni słonecznych, niezbędnych do przeprowadzenia fotosyntezy. Robiąc to zimą, zapewniasz swoim nasadzeniom lepszy start wiosną. Taka sama zasada dotyczy żywopłotów – jeżeli marzy Ci się gęsty płot, np. z bluszczu, przytnij jego dolne partie tak, aby cała roślina mogła się swobodnie odżywiać.

Zimowe prace w sadzie

zima w sadziePodobnie jak w przypadku pozostałych roślin w ogrodzie, zimą przy dodatnich temperaturach możesz śmiało podciąć swoje drzewka i krzewy owocowe. Jeżeli istnieje taka możliwość, spróbuj wybrać taki moment, zbiegający się z fazą zachodzącego księżyca. Gałązkami, które dobrze reagują na przycinanie w chłodnych miesiącach są zwłaszcza pędy agrestu, porzeczki, gruszek, jabłonek i śliwek. Bezwzględnie pamiętaj o bieleniu kory na pniach drzewek – taki zabieg zabezpieczy je przed silnym działaniem promieni słonecznych wiosną, kiedy jeszcze nie do końca obudzą się po zimowym letargu.

W okresie zimowym nie zapominaj o pielęgnacji swojego ogrodu. Szczególnie przyglądaj się bylinom, pilnując aby były odpowiednio okryte w czasie mroźnych nocy. Nie przechodź obojętnie obok uginających się pod ciężarem śnieżnych kopuł gałęzi. Dbaj również o trawnik, który podziekuje Ci latem, podobnie jak drzewka owocowe. We wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych pomogą Ci odpowiednie narzędzia, które znajdziesz w naszej ofercie.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP