Jak pozbyć się mszyc z ogrodu?

Jeśli rośliny zaczynają słabiej rosnąć i tym samym gorzej wyglądać, a jednocześnie na ich liściach nie daje się zauważyć żadnych plam, może to oznaczać, że zostały zaatakowane przez szkodniki. Najpowszechniejszymi z nich są mszyce. Te małe owady są bardzo groźne dla roślin, gdyż wysysając z nich sok, hamują przez to ich rozwój.

Zaatakowane liścieInsekty te najczęściej żerują na młodych liściach i pędach kwiatowych. Charakteryzuje je niewielki rozmiar, co znacznie utrudnia ich zwalczanie. Przybierają różne barwy, najczęściej: żółtą, zieloną, czarną i brązową. Wytwarzają charakterystyczne lepkie substancje, będące produktem ubocznym spożywanego soku.

Najczęściej mszyce atakują: drzewa owocowe (jabłonie, grusze, wiśnie), krzewy (porzeczki, agrest) oraz kwiaty (zazwyczaj pelargonie, hortensje, róże). Występują nie tylko w ogrodzie, często także pasożytują na roślinach doniczkowych, znajdujących się na balkonach, tarasach.

Najlepszym sposobem na uniknięcie pojawienia się w ogrodzie tych szkodników jest staranne plewienie roślin i niedopuszczanie do zachwaszczenia upraw. Zdrowe i zadbane uprawy lepiej poradzą sobie z atakiem wszelkich pasożytów. Niestety – czasami, mimo dokładnej pielęgnacji, w ogrodzie pojawiają się szkodniki, które niszczą urok roślin, a niezauważone mogą spowodować nawet ich obumarcie.

BiedronkaSojusznikiem mszyc są mrówki. Zauważając ich wzmożoną obecność w ogrodzie, zaleca się dokładne obserwowanie rośliny w celu poszukiwania innych szkodników. Z kolei naturalnym wrogiem mszyc są biedronki.

Istnieją dwa sposoby zwalczania tych małych roślinożernych owadów: ekologiczne i chemiczne. Warto rozpocząć walkę od użycia naturalnych, domowych środków. Na początku można spróbować zwalczyć szkodnika, polewając go strumieniem wody. Gdy to nie pomoże, zaleca się rozgnieść 2 ząbki czosnku, zalać je zimną wodą i otrzymanym wywarem polać mszyce. Inną możliwością jest zalanie kilku liści pokrzywy gorącą wodą, pozostawienie mieszaniny na kilka godzin, a następnie spryskanie nią roślin, na których bytują owady. Ciekawą opcją jest również wykorzystanie mleka. Zaleca się połączenie go z wodą, w proporcji 1:1 oraz skropienie tą miksturą zaatakowanych upraw. Warto wybierać naturalne preparaty do zwalczania szkodników, gdyż są one bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla otaczającego środowiska.

Jeśli ekologiczne możliwości zwalczania mszyc nie pomagają, warto pomyśleć o tych chemicznych. Można kupić gotowe środki owadobójcze lub przygotować je samemu. Polecanym sposobem w walce z ogrodowymi szkodnikami jest przygotowanie roztworu wody i płynu do naczyń. Do pół litra wody należy dodać 1 łyżeczkę płynu. Należy uważać, by nie wytępić tymi preparatami biedronek, naturalnych sprzymierzeńców w walce z mszycami.

MiętaPrzy stosowaniu wszelkiego rodzaju oprysków, czy to tych naturalnych, czy też chemicznych, należy pamiętać, by spryskiwać tylko te elementy roślin, które są zaatakowane przez szkodniki. Ponadto należy zwrócić uwagę na dolną część liści, gdyż tam z reguły znajdują się całe kolonie tych owadów.

Jednym ze sposobów na uniknięcie pojawienia się mszyc w ogrodzie jest posadzenie roślin, które działają na nie odstraszająco. Do tej grupy należą: czosnek, kolendra, szczypiorek, mięta oraz lawenda.

Chcąc cieszyć się pięknie ozdobionymi balkonami i tarasami, zaleca się systematyczne obserwowanie roślin i plewienie chwastów. Warto pamiętać, że im szybciej uda wykryć się szkodniki, tym lepiej.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP